Týchto 5 vecí vám zachráni manželstvo

Ilustračná snímka.
Zdroj: Giulio_Fornasar/shutterstock.com

Ak si prestávate rozumieť s partnerom či blízkymi, prečítajte si týchto pár rád.

Zdravé vzťahy sú v našom živote kľúčom ku šťastiu. Potrebujeme ich, aby sme sa necítili osamelí a stratení. Ak teda nefungujú, môže to znamenať, že s nami niečo nie je v poriadku. Málokto z nás si totiž hneď uvedomí, koľko námahy si vyžaduje vybudovanie a udržanie dlhotrvajúcich vzťahov. To, čo do nich investujete, sa vám ale dvojnásobne vráti. Preto by sme na ľudí naokolo nemali zabúdať. Pokiaľ sa vám rúca vzťah a vy neviete, ako ho zachrániť, nevzdávajte to. Poradí vám odborníčka Tyler Leslie. Upozorňuje na týchto päť elementov, ktoré by v ňom nemali chýbať. Píše o nich Independent.

Ukážte náklonnosť

Nie, v tomto prípade nejde len o fyzické sympatie, ale aj o tie emocionálne. Prejavy náklonnosti sú v akomkoľvek vzťahu dôležité. Po čase však na ne mnohí zabúdame a berieme ich ako samozrejmosť. A to je chyba. Ak chcete vzťah udržať, dajte tomu druhému vedieť, ako ho máte radi. Nemusíte vymýšľať nič zložité. Stačí, ak si ľudia, ktorých milujete môžu byť istí, že vám na nich záleží. Spýtajte sa partnera alebo detí, aký mali deň, alebo ako sa cítia. Ukážte, že sa zaujímate a uvidíte, ako veľmi to pomôže.

Empatia je dôležitá

Empatia je významným faktorom, ktorý robí vzťah odolnejším. Pomôže vám vytvoriť hlbšie spojenie. Snažte sa porozumieť pohľadu na svet a názorom partnera. Ak je unavený, pomôžte mu. Buďte ohľaduplní. Ak sa neviete do ľudí vcítiť, môžete to ľahko natrénovať. Naučte sa vo vzťahu viac počúvať. Občas pomôže, keď neradíte, nehodnotíte, len pozorne vnímate, čo vám partner hovorí.

Buďte čestní

Určite budete súhlasiť, že na dôvere stojí každý pevný vzťah. Pokiaľ v ňom chýba, zrejme je odsúdený na zánik. Ak niečo partnerovi sľúbite, urobte všetko preto, aby ste to splnili. Úprimnosť potom bude jedným zo základov, na ktorých môžete stavať. Platí to pre všetky typy vzťahov. A tak na nej trochu popracujte.

Otvorenosť je základ

Odborníčka Leslie tvrdí, že by vaši blízki mali vedieť, ako sa práve cítite. Komunikujte s nimi otvorene. Naučte sa rozprávať o svojich negatívnych, ale aj pozitívnych pocitoch. Nedržte v sebe hnev ani sklamanie, pretože po čase sa vo vás nahromadí nespokojnosť. Tá môže vzťah zničiť. Ak patríte medzi introvertov, nemusí to byť ľahká úloha. No naučiť sa komunikovať bez zábran, bude nakoniec stáť za to. Nič totiž neublíži vzťahu tak, ako neriešené problémy.

Snažte sa porozumieť

Každý z nás vníma životné situácie cez svoju individualitu a jedinečnosť. Nedorozumenia vznikajú, keď prestaneme pristupovať k partnerovi tolerantne a nesnažíme sa ho pochopiť. Odborníčka tvrdí, že toto je jeden z faktorov, ktoré musíme zlepšiť. V hádkach a konfliktoch by sme mali zabudnúť na ego. Nesnažme sa bezhlavo presvedčiť ľudí o svojej pravde. Namiesto toho sa im pokúsme porozumieť. Gary Chapman, autor knihy „5 jazykov lásky", zachránil už niekoľko rozpadajúcich sa vzťahov. Tvrdí, že všetci máme rozdielny spôsob ako prijímame a odovzdávame lásku. Zaradil ich do piatich kategórií. Tí, pre ktorých je láska vyjadrená slovami, dotykom, malou pomocou od partnera, darčekmi alebo časom stráveným s blízkymi. Ak identifikuje to, ako lásku prijíma váš partner, porozumiete tomu a začnete mu ju tak prejavovať, vyhrali ste.

Tyler Leslie je presvedčená, že týchto päť vecí by ste do každého vzťahu mali priniesť. V dnešnej dobe totiž máme tendenciu vzdávať to s partnerom skôr, ako musíme . A pritom si to vyžaduje len trochu práce a odhodlania, a aj rozbitý vzťah môže opäť fungovať. Dlhotrvajúce partnerstvo totiž prináša emocionálne uspokojenie. A starostlivosť o vzťahy je často dôležitejšia, ako honba za kariérou, úspechom či inými hodnotami.

LONDÝN/jd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.