Poslanci ĽS NS a Matovič čelia disciplinárnemu konaniu, hrozí im pokuta

Líder OĽAaNO Igor Matovič.
Zdroj: TASR

Pokiaľ prejavia ľútosť nad svojim konaním a ospravedlnia sa na základe Rokovacieho poriadku NR SR sa daná téma uzatvára, povedal šéf výboru Raši.

Líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič a poslanci Stanislav Mizík a Milan Mazurek (obaja za ĽS NS) čelia od dnes disciplinárnemu konaniu. Spustenie procesu v stredu (30. 11) odhlasoval mandátový výbor na podnet predsedu Andreja Danka (SNS), ktorému sa nepozdávali údajne rasistické výroky týchto poslancov v pléne.

"Výbor rozhodol, že vo všetkých troch podnetoch, ktoré boli podané, začne disciplinárne konanie. Ďalšia schôdza výboru bude o týždeň stredu (7. 12.). Všetci traja budú požiadaní, aby dali svoje stanovisko a budú pozvaní na rokovanie výboru," povedal výboru Richard Raši (Smer-SD), ktorý sám hlasoval za to, aby sa konanie začalo.

Podľa jeho slov pokiaľ trojica poslancov prejaví ľútosť nad svojim konaním a ospravedlní sa, na základe Rokovacieho poriadku NR SR sa daná téma uzatvára. "Ak to neurobia, môžu byť vyzvaní, aby tak urobili nielen na výbore, ale aj v pléne. Ak odmietnu aj to, treťou fázou je udelenie pokuty až do výšky 1000 eur. To je všetko, čo výbor urobiť môže. Platí totiž výroková imunita na výroky v pléne, nie je teda možné dávať vyššie postihy. Tisíc eur je strop, pričom pokutu musí odsúhlasiť parlament," vysvetlil Raši.

Matovič na margo rokovania výboru povedal, že podľa Ústavy SR má každý právo na spravodlivý proces. "Ja si kladiem otázku, že keď zo 14 členov výboru v právnej veci rozhodovalo 12 neprávnikov, lebo aj predseda výboru je lekár, tak chcem vedieť, ako sa môžem dopracovať k spravodlivému procesu? Koalícia má v tomto výbore absolútnu väčšinu, teda svojim hlasovaním môžu ako inkvizičný výbor rozhodnúť, že tento opozičný poslanec sa nám nepáči, tak ho vystavíme takémuto procesu," reagoval šéf Obyčajných.

On sám je presvedčený, že cieľom Danka je hodiť ho do jedného vreca s Kotlebovcami a zastrašovať opozíciu. "To čo som povedal, tak na tom nebolo absolútne nič z hanobenia národa. Bola to obyčajná slovná metafora," zdôraznil.

Matovič opäť pripomenul, že nikto v histórii samostatnej SR nemal rasistickejšie predvolebné bilbordy, ako práve SNS. Opäť ukázal fotografie dvojice z nich, ktoré mala SNS pred voľbami v roku 2010 resp. 2012. Matovič upozornil, že keď visel prvý z protirómskych bilbordov, Danko bol jediným zástupcom SNS v Ústrednej volebnej komisii. Pred voľbami v roku 2012 bol zase podpredsedom národniarov. Matovič zdôrazni,, že proti týmto bilbordom protestovali rómske aj ľudskoprávne organizácie, ale Danko ich obhajoval. "V parlamente neexistuje väčší rasista a fašista ako Danko a tento človek bude na mňa ukazovať prstom," odkázal.

Na otázku, či nie je pripravený sa za svoje výroky ospravedlniť, Matovič odvetil, že mu je ľúto, ak sa jeho slová Židov dotkli. "Andrejovi Dankovi sa určite neospravedlním a určite nebudem počúvať príkazy inkvizičného výboru. Nech mi dajú pokutu, budem sa voči nej brániť. Ja som hovoril aj s predsedom Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Igorom Rintelom a povedal mi, že v tom výroku nie je nič protižidovské, len že ho považuje za nešťastný. Ale ak máme slobodu slova, nepovedal som nič, čo by bolo hanobením národa. A to je podstatné. Andrej Danko ma obvinil z ťažkého zločinu hanobenia národa," podotkol Matovič.

Dankovi sa nepozdávali Matovičove výroky, ktoré použil počas rozpravy k novele rokovacieho poriadku. Šéf parlamentu na októbrovej tlačovej konferencii pustil záznam z pléna, kde Matovič hovorí: "Je to isté, ako kebyže si v koncentračnom tábore povedia, že zahrajú si futbalový zápas Židia a dozorcovia. A zrazu tí dozorcovia povedia, že ale my sme dozorcovia, tak náš šéf koncentráku bude rozhodcom. Je to presne taká istá zvrátenosť. My ako opoziční poslanci alebo ako opozícia ťaháme v tomto mieste za kratší povraz. Tak ako Židia v koncentráku."

Matovič následne upozornil, že nejde o celý záznam a Danko z neho odstrihol vety, ktoré nasledovali ďalej. "Prepáčte mi to prirovnanie, ale asi inak to nepochopíte. Tak ako Židia v koncentráku mali možno jediné právo dýchať vzduch, tak my ako opozícia máme jediné právo v tomto parlamente hovoriť. O ničom inom nerozhodujeme. Toto jediné právo nám idete zobrať." Matovič tvrdí, že jeho výroky boli klasickou slovnou metaforou, ktorá ani náznakom nehanobila Židov, ani nezľahčovala ich utrpenie.

"Práve naopak. Metaforou som chcel poukázať na totalitný prístup Andreja Danka voči opozičnej menšine v Národnej rade," uviedol s tým, že dlhodobo a opakovane verejne odsudzuje spochybňovanie holokaustu poslancami ĽSNS.


BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti