Ľudia na východe Slovenska vyšli do ulíc. Chcú zvýšiť platy o 40 €

Zamestnanci Embraca chcú vyššie mzdy.
Zdroj: TV Markíza

Najväčší zamestnávateľ na Spiši, firma Embraco zažíva horúce chvíle. Jeho zamestnanci sú nespokojní s nízkymi platmi.

Dnes sa zišli na námestí v Spišskej Novej Vsi, svoje požiadavky predniesli verejne na protestnom pochode mestom.

Protestný pochod organizovali odborári, ktorí práve rokujú s vedením závodu. Chcú plošné zvýšenie platov o 40 eur. Pod túto žiadosť sa podpísalo 1200 zamestnancov.

Spoločnosť Embraco Slovakia pracuje v SNV už takmer 20 rokov. Dnes po prvýkrát jeho zamestnanci prišli verejne povedať, že s podmienkami, ktoré v závode majú, spokojní nie sú.

„Prišla som, aby som bojovala za seba a za nás všetkých, aby sme mali lepšie platy, aby sme sa mali lepšie," povedala protestujúca.

„Protestný pochod považujeme za všeobecnú aktivitu odborového zväzu. Samozrejme nebránime zamestnancom zúčastniť sa na protestných pochodoch vo svojom voľnom čase. Uvedomujeme si, že kvalitných zamestnancov potrebujeme dobre zaplatiť a udržať ich v regióne," vysvetlila hovorkyňa Embraco Slovakia Emília Gondeková.

Niekoľko stoviek ich viditeľne a počuteľne prešlo mestom. Hoci už dostali prísľub od vedenia firmy, že ich hlavnú požiadavku akceptuje.


„Bolo zo strany manažmentu navrhnuté medziročné zvýšenie platov, v priemere o 6%. Ide o výsledok niekoľkomesačných rokovaní s materskou korporáciou," doplnila Emília Gondeková.

„Dnes firma Embraco môže ponúknuť oveľa viac ako dáva," myslí si predseda OZ KOVO Emil Machyna.

Okrem plošného zvýšenia miezd chcú zamestnanci Embraca aj ďalšie benefity.

„Žiadame letný bonus 400 eur, vianočný bonus 400 eur, príplatky za smenovú prácu. Chceme ešte mesiac naviac na odstupnom," ozrejmil predseda odborového zväzu v Embraco Slovakia Juraj Hojnoš

Odborári chcú pre ich naplnenie využiť všetky dostupné prostriedky.

„Ak sa nedohodneme, pôjdeme pred sprostredkovateľa. Ak ani tam nie, tak je krajné riešenie - štrajk. To je jediná vec, ktorej každý zamestnávateľ a hlavne nadnárodné spoločnosti veľmi dobre rozumejú," dodal Hojnoš.

SPIŠSKÁ NOVÁ VES/TV markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti