Slovensko začína ovládať nový fenomén. Volá sa zdieľaná ekonomika

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Dá sa to iba vďaka internetu a chytrým telefónom. Prím hrajú taxíky, ale susedovi môžete cez ňu požičaj aj vŕtačku.

Čo je moje, môžeš používať aj ty. Na Slovensko prichádza ďalšia spoločnosť, s pomocou ktorej môžeme zdieľať svoje veci s niekým iným. U nás sú to predovšetkým vozidlá. Poďte sa pozrieť, ako funguje najnovší fenomén - zdieľaná ekonomika.

Dá sa to iba vďaka internetu a našim chytrým telefónom. Objednať si taxík nikdy nebolo jednoduchšie. „Nainštalovanie aplikácie je triviálna záležitosť a nájsť si taxík cez aplikáciu aj zábavné vy si dáte svoju polohu vidíte vo svojom okolí najbližšie taxíky alebo voľné autá ktoré vás niekam odvezú," tvrdí šéfredaktor Techbox Roman Cálik.

V Bratislave fungujú tri takéto spoločnosti. Teraz prichádza ďalšia. Aj z vás teda môže byť taxikár. „Podstatné je, že toto nie je trvalé zamestnanie a ľudia si vedia týmto privyrobiť popri svojej práci. A zároveň to môžu robiť hocikedy. Je to na nich, nie sú ničím fixovaní a majú voľný pracovný čas,." priznal sa zástupca spoločnosti.

Každý vodič prechádza na úvod tréningom. Spoločnosť si takisto preverí, či má čistý register trestov. V jeho evidenčnej karte vodiča nemôže byť nejaký vážnejší priestupok ani nehoda s alkoholom.

Výhodu aplikácie je, že nemusíte mať pri sebe peniaze a za služby zaplatíte mobilom.

„Nevýhodou je, že keď chcete získať odvoz nemusí fungovať alebo ste na mieste, kde je zlé pokrytie a zdĺhavo sa načítava vaša aplikácia," dodal Cálik.

Tieto novinky prinášajú pružný trh a lacnejšie služby, na druhej strane sa ale stali nočnou morou pre taxikárov na celom svete. Napríklad v Paríži došlo aj na podpaľovanie áut konkurencie.

Navyše spoločnosti stojace za novými aplikáciami často čelia podozreniam z porušovania zákona. Ide najmä o taxikárske koncesie či neplatenie daní.

,,Ide však o mínus pretože najpopulárnejšia platforma zdieľanej ekonomiky vyžaduje od svojich vodičov, že musia mať živnostenské oprávnene alebo založenú eseročku a musia platiť dane z každej transakcie," tvrdí Róbert Jackuliak z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz.

Podľa analytika takýto spôsob zarábania momentálne zažíva zlaté časy a stáva sa fenoménom našej doby. ,, Ak máte doba vŕtačku, ktorú využívate iba pár minút v roku tak ju môžete vďaka zdieľanej ekonomike prenajať svojmu susedovi. Vďaka tejto platforme budete na tom vy lepšie a váš sused si ju nemusí kupovať," dodal.


BRATISLAVA/David Vido

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Taxikár

Dôležité udalosti