U. S. Steel chcú vraj prevziať slovenskí miliardári

US Steel Košice
US Steel Košice Zdroj: TASR

Oficiálne však ani jedna strana sa ku prípadnej kúpe nevyjadrila.

Skupina slovenských milionári, ktorí stoja za Moravia Steel, by chcela prevziať U.S.Steel Košice. Firma zamestnáva asi 11-tisíc ľudí. Informáciu priniesol portál biztweet.eu.Třinecké železiarne pred pár dňami podali ponuku.

Skupina Moravia Steel, ktorá Třinecké železiarne vlastní, je ovládaná skupinou slovenských miliardárov - Tomášom Chrenkom, Jánom Moderom, Evženom Balkom a Máriou Blaškovou.

Podľa informácií portálu slovenskí majitelia železiarní chceli podnik kúpiť už na konci roku 2015. Vtedy sa vraj s americkými majiteľmi nezhodli na kúpnej cene. Aktuálne predloženie ponuky potvrdil týždenníku Euro človek oboznámený so situáciou v Třineckých železiarňach.

Hovorca U. S. Steel Košice Ján Bača a ani jedna z firiem nechceli rokovania komentovať. Podľa portálu však "pytačky" naznačujú odborári. Nie sú radi, že americké vedenie ich vynecháva z kľúčových rokovaní.

Ministerstvo hospodárstva vývoj v železiarňach pozorne sleduje, informácie o ich predaji však nemá. Uviedol to pre TASR hovorca Maroš Stano v reakcii na medializované informácie o ponukách investorov na kúpu východoslovenských železiarní.

Košická oceliareň je podľa Stana dnes výhradne v rukách súkromného vlastníka, ale keďže ide o jedného z najväčších zamestnávateľov a dôležitú súčasť ekonomiky, rezort hospodárstva situáciu a vývoj pozorne sleduje.

"Stále však platí a plní sa memorandum z roku 2013, ktoré udržalo amerického vlastníka na Slovensku a situáciu v podniku stabilizovalo. Ministerstvo hospodárstva SR komunikuje aj s predstaviteľmi spoločnosti, informácie o jej predaji nemá. V minulosti sa opakovane podobné správy nepotvrdili," doplnil Stano.

Denníky SME a Hospodárske noviny (HN) dnes informovali, že americkému koncernu U. S. Steel predložili ponuku na košické železiarne čínski podnikatelia aj skupina slovenských miliardárov stojaca za českou spoločnosťou Třinecké železárny.

BRATISLAVA, KOŠICE/zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Košice

Dôležité udalosti