Mojsejová si na súde vypočula verdikt: Desať rokov nepodmienečne!

Nora Mojsejová
Mojsejova, prepustenie na slobodu. Zdroj: TV Markíza

Podnikateľka sa voči rozsudku pravdepodobne odvolá.

Košický okresnú súd uznal v pondelok (5. 12:) Eleonóru Mojsejovú, známu z televíznych reality show, za vinnú z obzvlášť závažného podvodu. Odsúdil ju na desať rokov väzenia s minimálnym stupňom stráženia. Rozsudok nie je právoplatný a je možné sa voči nemu odvolať do 15 dní.

Obžalovaná podľa súdu koncom roku 2008 pod zámienkou pôžičky a nereálne vysokých úrokov podvodne vylákala od Františka Kabrheľa, mediálne známeho ako Versače, viac ako 853-tisíc eur (25,7 milióna Sk).


Podnikateľka mala vyhotoviť a podpísať tri zmluvy o pôžičke a k nim príjmové pokladničné doklady. Peniaze od poškodeného prevzala, istinu ani po opakovaných výzvach nevrátila a úroky v zmysle zmlúv nezaplatila. Kabrheľovi poskytli peniaze na pôžičku jeho priatelia, ktorí Eleonóru M. poznali a dôverovali jej podnikateľským schopnostiam. Potvrdili to podľa súdu svedkovia, pravosť podpisu obžalovanej na zmluvách potvrdili aj grafológovia.

Eleonóra Mojsejová na súd opakovane neprišla. Obvinenia v minulosti odmietala a tvrdila, že žiadne finančné prostriedky 30. decembra 2008 nezobrala.

"Už v čase podpisu predmetných zmlúv vedomá si nedostatočnosti vlastných finančných zdrojov konala v úmysle poskytnuté pôžičky veriteľovi nevrátiť, čím poškodenému Františkovi Kabrheľovi spôsobila škodu vo výške 853.083 eura. Teda, na škodu cudzieho majetku seba obohatila tým, že uviedla iného do omylu a spôsobila tak na cudzom majetku škodu veľkého rozsahu," uviedol sudca v rozsudku. 

Súd uložil za daný trestný čin najnižší možný trest s poukázaním na doterajší bezúhonný život obžalovanej, ktorej hrozilo až 15-ročné väzenie. Eleonóra M. na súd dnes opakovane neprišla s tým, že je práceneschopná a súhlasila s pojednávaním v jej neprítomnosti. Obvinenia v minulosti odmietala a tvrdila, že žiadne finančné prostriedky 30. decembra 2008 nezobrala.
Kabrheľ, ktorý prišiel na pojednávanie, sa bezprostredne k verdiktu pre médiá vyjadriť nechcel, rovnako ani advokátka odsúdenej.

V kauze prebiehalo aj občiansko-právne konanie, v ktorom sa Kabrheľ v civilnej žalobe dožadoval od Eleonóry M. vrátenia peňazí. Súd v októbri schválil zmier medzi oboma stranami, pričom žalovaná sa zaviazala vrátiť istinu pôžičky do troch dní od nadobudnutia právoplatnosti uznesenia.

Dnes ako svedok vypovedal aj Braňo Mojsej. Mojsejová sa voči rozsudku pravdepodobne odvolá.

Pred časom nám podnikateľka poskytla otvorený rozhovor, kde prehovorila nielen o nevydarenom manželstve, ale aj pobyte vo väzení.

Ako prvý o rozsudku informoval portál noviny.sk.

KOŠICE/ nt, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti