Na prepusteného Kána bude dohliadať probačný úradník

Ján Kán odchádza z rozhodovania o vzatí do väzby na Okresnom súde Banská Bystrica.
Zdroj: TASR

Súd tak týmto rozhodnutím vyhovel sťažnosti prokurátora, ktorý navrhoval vzatie bývalého černákovca do väzby z dôvodu, aby nemohol utiecť alebo sa skrývať a ovplyvňovať svedkov na slobode.

Banskobystrický krajský súd vo štvrtok (8. 12.) zrušil rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie okresného súdu, na rozdiel od neho zistil dôvody väzby v prípade obvineného Jána Kána - niekdajšej pravej ruky banskobystrického bossa Mikuláša Černáka.

Väzbu však nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka, ktorému sa obvinený musí hlásiť každé tri dni. Ján Kán, ktorý čelí obvineniu z trestného činu vraždy v spolupáchateľstve, nesmie vycestovať do zahraničia a akúkoľvek zmenu pobytu musí ohlásiť.

Súd tak týmto rozhodnutím vyhovel sťažnosti prokurátora, ktorý navrhoval vzatie bývalého černákovca do väzby z dôvodu, aby nemohol utiecť alebo sa skrývať a ovplyvňovať svedkov na slobode.

Krajský súd, podobne ako sudca pre prípravné konanie nižšieho súdu, konštatoval dôvodnosť trestného stíhania pre trestný čin vraždy.

"S rozhodnutím senátu KS som spokojný. Konštatoval dôvodnosť existencie tých dôvodov väzby, ktoré som na dnešnom verejnom zasadnutí uvádzal. To, že rozhodol takým spôsobom, že nahradil väzbu náhradným inštitútom dohľadu probačného a mediačného úradníka, je, samozrejme, v kompetencii súdu, to nebudem bližšie komentovať," reagoval Jozef Kandera, prokurátor generálnej prokuratúry.

"Som v nesmierne ťažkej situácii. Černák ma chce za každú cenu dostať do väzenia. Nemám sa ako brániť. Za to, že som mu asi pred desiatimi rokmi nepomohol, teraz sa mi mstí," hájil sa dnes pred senátom Ján K., ktorý tvrdí, že je nevinný.

Príslušníci Národnej kriminálnej agentúry zadržali Jána Kána 28. novembra priamo na ulici v Banskej Bystrici. Exčernákovec je obvinený v kauze únosu a vraždy poľského podnikateľa Grzegorza Szymaneka. Podľa výpovedí jeho bývalých komplicov Mikuláš Č. mal Poliakovi vložiť pištoľ do úst a streliť. Ten ešte chrčal. Mikuláš Černák údajne podal zbraň Jánovi Kánov, ktorý ho mal ranou do hrude "dostreliť".

Kánova obhajoba označila tieto výpovede minimálne za nedôveryhodné. 

BANSKÁ BYSTRICA/TASR, TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ján kán

Dôležité udalosti