Zisťovali sme, ako sa dajú sviatky prežiť zdravšie

Vanilkové rožteky - ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock.com

A nemusíte vynechať ani koláč alebo mäso.

Veľa jedla a málo pohybu. Takto sviatkujú mnohí z nás no prežiť sviatky sa dá aj zdravšie. Klasické tradičné koláče sa dajú upiecť aj inak.

Koláče bez cukru či masla? Aj to sa dá. Blogerka o pečení Simona Škodová už tri roky nahrádza klasické potraviny za tie zdravšie.

„Biely cukor by som radšej volila variantu ako je med alebo trstinový cukor, teraz moderný kokosový cukor, namiesto masla normálny kokosový olej," tvrdí.

Vianočné koláče

Niektoré koláče sa bez klasických ingerencií nezaobídu. Ak sa predsa len nechcete vzdať klasiky stále je tu zdravšia možnosť. „ Recept je veľmi málo toho cesta, môže sa využiť trebárs tvaroh, v smotanovej ale aj nízkotučnej až odtučnenej verzii , ten odtučnený tvaroh je hladký veľmi príjemný, dá sa dochutiť," odporúča gastroenterológ Peter Minárik.

Na dochutenie či zdobenie môžete použiť mandle, orechy či ovocie. „Hlavne to sušené, ono vlastne v tých koláčikoch to dodáva takú tú šťavu a môžeme to nahradiť aj namiesto toho cukru," konštatovala blogerka.

Mäso

K sviatkom zaručene patria aj obľúbené údeniny. Lekári však varujú, že ak sa rozhodneme zhrešiť, tak aspoň v malom množstve.

Minárik si myslí, že najmä údeniny z červeného mäsa ako sú salámy klobásy. Podľa neho si radšej treba dať chudú hydinu alebo ryby.

Pitný režim a pohyb

Dôležitý je aj pitný režim. Minerálna voda pomáha pri trávení a tekutiny môžu zabrániť vianočnej únave či bolestiam hlavy. Od smädu by sme ale nemali piť sladené nápoje.

„Nemali by tieto nápoje kryť celodenný pitný režim. Ani ovocného džúsu, keďže aj ten obsahuje cukor, nemôžeme piť nejaké veľké kvantá," dodáva lekrár.

Počas sviatkov zabúdame najmä na pohyb. Lekári tak odporúčajú hýbať sa aspoň hodinu denne.


BRATISLAVA/Patrícia Kordiaková

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti