Radi ich chrúmeme pri sledovaní televízie. Prekvapí vás, čo všetko v nich našli

Radi ich chrúmeme pri sledovaní televízie. Prekvapí vás, čo všetko v nich našli
Zdroj: Shutterstock.com

V laboratóriu ešte pred sviatkami zomleli množstvo obľúbených orechov. Všetko s jediným cieľom - stanoviť mykotoxíny.

Arašidy, lieskovce, pistácie, kešu - klasika, ktorú máte možno aj teraz niekde po ruke. Oriešky sa stali súčasťou dlhých zimných večerov. Každoročne sa však práve pri nich inšpektori najčastejšie stretávajú so sériou nedostatkov. A tak sme sa rozhodli zistiť, na čo si treba dávať pozor.

Takzvané škrupinové ovocie - kúsok prírody, ktorý nepotrebuje toľko chémie. Možno aj preto platí, že kde sú orechy, tam je život. Dosvedčuje to nespočet podobných videí. Larvy hmyzu, pleseň, či iné nedostatky. Už tradične nájdu potravinoví inšpektori pri orechoch viac pochybení ako inde.

Senzorické kontroly majú pred sviatkami odhaliť chyby, ktoré môžu znamenať vážne riziko pre zdravie. Skutočne nebezpečné sú mykotoxíny. Tie vznikajú na niektorých druhoch plesní.

V laboratóriu ešte pred sviatkami zomleli množstvo obľúbených orechov. Všetko s jediným cieľom - stanoviť mykotoxíny. Povolené limity pre mikotoxíny sa pozorne sledujú. Využívajú sa zložité metódy na ich stanovenie. V hre je zdravie ľudí.

Hoci sú orechy zdravé, rovnako môžu zdravie aj naštrbiť. Môžu obsahovať látky, ktoré by ste zjesť asi nechceli, a tak platí s mierou.

Viac v reportáži Mareka Gudiaka.BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Laboratórium

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.