Dr. Bukovský vyvrátil mýtus o brezovom cukre

Ilustračná snímka.
Zdroj: Peter Hermes Furian/shutterstock.com

Tvrdí, že pre vysoký obsah fruktózy môže niektorým ľuďom spôsobiť problémy.

V pravidelnej rubrike Telerána sa tentoraz Dr. Igor Bukovský venoval nielen stravovaniu, ale cvičeniu.

Pani Ema, ktorá má po štyridsiatke, sa pýtala, či si môže poškodiť kĺby ak cvičí trikrát do týždňa hodinu na orbitreku s päť kilogramovou záťažou. Túto fámu však Bukovský ihneď vyvrátil. Podľa neho bol špeciálne vyvinutý na to, aby čo najmenej zaťažoval kĺby. "Cvičte aj dlhšie ako hodinu, vôbec to na kĺby neškodí. Možno už len plávanie je na kĺby šetrnejšie," zdôraznil.

Jedna z našich diváčok sa zaujímala, či brezový cukor je zdravší ako biely a je vhodný aj pri diétach. Bukovský vyhlásil, že je to jeden obrovský mýtus.

"Hovorí sa totiž, že brezový cukor obsahuje xylitol - alkoholový cukor, ktorý nevieme vstrebať.Má sladkú a silnú chuť ako bežný cukor, ale nemá pre nás dostupné kalórie," vysvetlil. Pripomenul, že xylitol, je v žuvačkách, nealkoholických nápojoch alebo cukrovinkách.

Na výrobu brezového sirupu potrebujete dvakrát viacej suroviny ako napríklad na výrobu javorového. Konštatoval, že brezový cukor vôbec neobsahuje xylitol, ale 45 percent fruktózy a je jedným z najhorších cukrov, ktoré môžeme prijímať v koncentrovanej podobe.

"V ovocí nám to nevadí, ale v takejto forme áno. Tento cukor má 30 - 40 glukózy a môže mnohých ľudí nafukovať alebo môžu mať hnačky. Brezový cukor patrí pre mňa medzi mýty a báje ako je kokosový cukor a agávový sirup. Nie je to potravina, ktorú by som odporučil," dodal.


Počuli ste už o látkach, ktoré majú podľa internetu zázračné liečivé účinky? Je to naozaj tak? Otázky posielajte na adresu [email protected] a MUDr. Igor Bukovský vám odpovie a zaujímavé otázky odmeníme.

BRATISLAVA/Teleráno, zg

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti