U zubára nemusíte dostať pokladničný doklad

Zubný lekár
Zdroj: SITA

Rovnako ani taxikári vám ho nedajú.

Podnikatelia sú zo zákona povinní vydať zákazníkovi pri predaji tovaru alebo služby bloček z registračnej pokladnice. Nevzťahuje sa to však na všetkých.

"Občania na finančnú správu prostredníctvom e-mailu poukazujú na situácie, keď nedostali pokladničný doklad. V niektorých prípadoch je to v súlade so zákonom," vysvetľuje hovorkyňa finančnej správy (FS) Patrícia Macíková.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu

Ak podnikateľ vykonáva činnosť, ktorá nie je v prílohe zákona, nemusí za prijatú hotovosť vystaviť pokladničný blok, môže použiť napríklad príjmový pokladničný doklad. Elektronickú registračnú pokladnicu však môže mať podľa Macíkovej dobrovoľne.

Kto všetko nemusí používať registračnú pokladňu?

Registračnú pokladnicu nie je povinný používať subjekt, ktorý podniká v oblasti ubytovacích služieb, lekárskych a zubárskych služieb či služieb notára. Nepotrebuje ju ani predajca vstupeniek, poskytovateľ prepravných služieb, napríklad taxikár, rovnako ako predajca remeselníckych výrobkov, ak jeho činnosť podlieha autorskému právu.

Povinnosť evidovať tržbu v pokladnici sa nevzťahuje ani na prenájom nehnuteľností, prevádzkovanie výherných hracích automatov či služby technickej kontroly. Oslobodení sú od nej aj držitelia preukazu občana zdravotne ťažko postihnutého.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti