Mirkine deti nedostávajú darčeky na narodeniny, ani na Vianoce. Učia ich iným hodnotám

Mirkine deti nedostávajú darčeky na narodeniny, ani na Vianoce. Učia ich iným hodnotám
Zdroj: TV Markíza

Dôležité je, že je rodina spolu.

Každý rok sa mnoho ľudí trápi s tým, čo vypýtať od Ježiška pre svojich blízkych... Ako vybrať darček, ktorý by sa páčil a ktorý by hneď na druhý deň neskončil v koši? V domácnosti mladej mamičky Mirky sa pre tieto dilemy nastolila „nová filozofia“. Vianoce v jej rodine vyzerajú o dosť inak, než sme zvyknutí. Šli by ste do toho tiež?

"Celý náš životný štýl spočíva v tom, že sa snažíme, aby sme zanechali čo najmenej tú ľudskú stopu na planéte, aby sme ju čo najmenej zničili," hovorí Miroslava.

A preto už teraz trojnásobná mamička z Jelky často vytŕča z radu. Ona sama je vegánka a jej deti idú v jej šľapajách. Okrem toho dve z troch ratolestí porodila v pohodlí obývačky. Zo zdravotných dôvodov nepoužíva komerčnú kozmetiku, nepije alkohol a nenosí podprsenky. Okrem toho celú rodinu vedie k životu bez odpadu.

A ako trávi táto rodinka Vianoce? "U nás darčeky nie sú podstatné. Skôr sa pripravujeme na tú atmosféru a niekedy máme Vianoce už od novembra, lebo chodíme pozerať stromčeky. Pre nás je dôležité to, že sme spolu, že sa tešíme. Vianoce nie sú o zháňaní darčekov. My rozhodne netrpíme vianočným stresom, že sa naháňame. Samozrejme, že deti si niečo pod stromčekom nájdu. Väčšinou je to jedna hračka na dieťa, ale je to také skromné. Snažíme sa ich pozornosť orientovať tým smerom, že sme spolu," hovorí Miroslava.

Dodáva, že rodina s nedarovaním darčekov nesúhlasí. Myslia si, že deťom to urobí radosť a že by boli smutné, keby si pod stromčekom nič nenašli.

Nemajú obavy, ako sa k nim zachovajú iné deti, keď budú chodiť do školy? "Otázka je, či vôbec do školy chodiť budú. Asi prvý stupeň budeme doma, tam nevidím ten problém. My sa stretávame s rodinami, kde to tiež pre nich nie je také podstatné. Sú skromnejší a nepretekáme sa v tom, kto čo dostal," hovorí trojnásobná mamička.

A čo narodeniny? "Od nás na narodeniny nedostávajú nič. Tortu áno. Sfukujeme sviečky, to sa veľmi tešia. Oslavujeme celý deň toho jedného človiečika, ale nepamätám si, že by si niekedy pýtali nejaký dar. Potom je samozrejme rodinná oslava väčšia, kde niečo vždy dostanú, ale od nás v ten deň nie a nepamätám si, že by bol niekto smutný, že nič nedostali," hovorí Miroslava.

Napríklad aj návšteva hračkárstva je pre jej deti bezproblémová. Keď idú okolo obchodu, pozrú si hračky, ale nevymýšľajú, že niečo chcú. "Dnes existuje veľa plastových hračiek, aj nekvalitných. Potom sa to vyhadzuje, odpadu je strašne veľa. Snažíme sa mať čo najmenej odpadu," tvrdí.
BRATISLAVA/ Reflex

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.