Prieskum ukázal, koľko sú Slováci ochotní zaplatiť u lekára

To, či je potrebný chirurgický alebo neivazívny zákrok ukáže konzultácia s pacientky s lekárom.
Zdroj: Shutterstock.com

O tejto možnosti rokujú súkromní lekári s ministerstvom. Bolo by to však iba počas ordinačných hodín.

Pacienti sú ochotní zaplatiť si za konkrétny termín u lekára. U všeobecného doktora by tak urobil každý druhý človek, u špecialistu dve tretiny respondentov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý si nechala vypracovať Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP). Telefonicky ho realizovala v októbri a novembri tohto roka agentúra GFK na vzorke 1000 respondentov vo veku 18 a viac rokov.

Koľko sú ochotní pacienti si priplatiť?

- u všeobecného lekára pre dospelých 7,50 €
- u detského lekára 7,80 €
- za konkrétny termín u špecialistu 9,70 €
- za prednostný asi 14,60 eura.

Približne polovica pacientov si myslí, že v ambulancii platí rovnako aj po zrušení poplatku za prednostné vyšetrenie. Asi 30 percent respondentov sa k tomu nevie vyjadriť.

Zavedenie poplatku za prednostné vyšetrenie by podľa dvoch tretín lekárov zlepšilo disciplínu pacientov, aj preto s ním súhlasia. Ľudia by podľa nich viac dodržiavali termíny. Do prieskumu sa zapojilo asi 200 lekárov.

Lekári odhadujú, že asi 11 percent návštev je zbytočných. Vo vyššej miere to podľa nich platí u všeobecných doktorov a pediatrov. Počet takýchto návštev by podľa nich mohlo znížiť zavedenie symbolického jednoeurového poplatku. Súhlasí s tým asi polovica lekárov. Na druhej strane, však každý štvrtý lekár s týmto tvrdením "rozhodne nesúhlasí".

Verejnosť vníma zavedenie takéhoto poplatku rozporuplne. Na jednej strane s tým nesúhlasí asi 37 percent opýtaných, na druhej strane s tým asi polovica súhlasí.

Prieskum na tému prednostného vyšetrenia si dalo urobiť aj ministerstvo zdravotníctva, ktoré o znovuzavedení uvedeného poplatku uvažuje. Takúto možnosť by privítalo 85 percent rodičov, celkovo ju vítalo 70 percent opýtaných. Respondentov bolo celkovo 5000. Ľudia by za takúto službu boli ochotní zaplatiť štyri až päť eur.

Drucker uvažuje o znovuzavedení poplatkov

Pacienti by sa na prednostné vyšetrenie mohli opäť objednávať v rámci ordinačných hodín. O tejto možnosti diskutujú súkromní lekári s ministerstvom zdravotníctva. Mimo tohto času to podľa nich nemá význam a "ani sa o tom reálne neuvažovalo". Potvrdil to dnes na tlačovej konferencii Marián Šóth, prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL). Šóth chodí na ministerstvo o novele zákona o poplatkoch rokovať.

Poplatok za prednostné vyšetrenie vlani zakázal zákon. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) ho chce teraz vrátiť. Novelu zákona o poplatkoch by chcel Drucker predložiť na vládu vo februári budúceho roka.

"Lekári by si mali na objednaných pacientov za poplatok vyčleniť počas ordinačných hodín konkrétne časové úseky. Mimo nich by ošetrovali pacientov bez objednania," vysvetlil Šóth. Pôjde teda podľa neho o zaužívaný systém, na ktorý sú pacienti zvyknutí z minulosti.

Vyšetrenie na konkrétny čas by podľa Šótha privítali aj dôchodcovia. "Stretávam sa s touto reakciou," uviedol. Výška poplatku by sa podľa neho mala pohybovať v sume asi piatich eur, záležať to bude aj od regiónu.

Šóthove slová potvrdzuje aj Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP). Priplatiť si za prednostné vyšetrenie má podľa nich zmysel. "Pre zamestnaných a pracovne vyťažených ľudí, ľudí pracujúcich v zmenových prevádzkach, pre mamičky s malými deťmi, pre starých ľudí, ktorí majú problémy s pohybom a nemôžu dlho sedieť. Všetky tieto, ale aj ďalšie skupiny pacientov, by možnosť priplatiť si určite privítali," uviedla asociácia v stanovisku. Pripomína, že treba ale myslieť na ochranu sociálne slabých skupín.

Minister zdravotníctva už má podľa svojich slov hotový návrh riešenia poplatkov, chce však o ňom ešte diskutovať so zainteresovanými. "Považujem za korektné, aby existoval dostatočný priestor na diskusiu " povedal Drucker.

Zdôraznil, že treba systém vytvoriť predovšetkým tak, aby chránil neplatiaceho pacienta. "Dnes máme platný zákon, ktorý nie je dodržiavaný, teda je obchádzaný. Myslím, že sme pripravili opatrenia, ktoré by mali zabrániť vyberaniu poplatkov, ktoré zákon neumožňuje," skonštatoval Drucker.

Poplatky v ambulanciách sa cez novelu zákona naposledy upravili pred vyše rokom. Dlhodobo ju kritizujú lekári či niektorí pacienti. Nepáči sa im napríklad, že právnou úpravou sa zrušila možnosť prednostne sa objednávať za poplatok. Lekári tvrdia, že bol po tom dopyt. Pacientske organizácie zase poukazujú na to, že niektorí lekári aj tak vyberajú poplatky, za čo nemajú, a pri tých povolených si mali výrazne navýšiť cenu. Podľa niektorých vyšších územných celkov je v poplatkoch chaos.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Lekár

Dôležité udalosti