Už nebudeme mať igelitky zadarmo, musíme päťnásobne znížiť ich spotrebu

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Ročne spotrebujeme 466 takýchto tašiek, po zmene pravidiel používania by sme ich spotrebu mali znížiť na 90.

Spotreba plastových tašiek sa má znížiť, vláda dnes odsúhlasila novelu zákona o odpadoch, ktorá prináša ich spoplatnenie. Obchodníci by ich tak od roku 2019 nemohli k nákupom dávať zadarmo, zároveň majú viesť aj evidenciu.

Na jedného Slováka pripadá podľa organizácie Envi-pak ročne spotreba 466 tašiek, kým priemerná spotreba v EÚ je okolo 200 tašiek na občana.

"Ľahké plastové tašky sa stávajú odpadom pomerne rýchlo, preto je potrebné zabrániť vplyvu takéhoto odpadu na životné prostredie. Znížením ich spotreby dochádza aj k nižšej tvorbe odpadu z obalov, čo je v plnom súlade s hierarchiou odpadového hospodárstva, kde na prvom mieste je prechádzanie vzniku odpadu," odôvodňuje návrh envirorezort.

Povinnosť znížiť spotrebu igelitových tašiek vyplýva Slovensku z európskej smernice. Tá ukladá členským štátom povinnosť vybrať si medzi dvoma opatreniami. Buď prijať také, aby ročná miera spotreby neprekročila v priemere 90 ľahkých plastových tašiek na osobu do konca roku 2019, a nie viac ako 40 do roku 2025, alebo do konca roka 2018 zabezpečiť, že sa nebudú poskytovať k nákupom zadarmo.

Ľahké plastové tašky, ktoré predstavujú väčšinu celkového množstva plastových tašiek spotrebúvaných v EÚ, sa opätovne nepoužívajú. Rýchlejšie sa tak stávajú odpadom.

Novela zákona tiež zavádza nové definície ako plast, plastové tašky, ľahké plastové tašky, veľmi ľahké plastové tašky a oxo-degradovateľné plastové tašky. Obchodníci tiež budú musieť pri predaji výrobkov spotrebiteľovi ponúkať aj iné druhy tašiek alebo tašky na opakované použitie.

Právna norma má byť v prípade súhlasného stanoviska parlamentu a prezidenta SR účinná od 1. marca 2017. 

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Plastová taška

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.