Za diaľnice platíme aj firmám, ktoré o ne nesúťažili. Tu sú tri príklady

Úsek diaľnice D1 Fričovce – Svinia v okrese Prešov.
Zdroj: TASR

Televízia Markíza vie minimálne o dvoch diaľničných stavbách, kde stavbári dostanú zákazky bez verejného obstarávania.

Za diaľnice platíme aj firmám, ktoré o ne nesúťažili. Verejné obstarávania nikdy neboli, zmluvy na stavby za desiatky miliónov eur sú ale podpísané. Ministerstvo dopravy dnes priznalo, že o priamom pridelení diaľničnej zákazky rokuje aj v týchto dňoch.

Diaľnice nielenže nakupujeme v tendroch s nafúknutými cenami. V niektorých prípadoch tendre ani nie sú, a ak aj boli, boli zbytočné. Televízia Markíza vie minimálne o dvoch diaľničných stavbách, kde stavbári dostanú zákazky bez verejného obstarávania. A o ďalšej stavbe, kde síce verejné obstarávanie prebehlo, no predmetom zákazky je nakoniec niečo úplne iné.

Všetky tieto stavby nájdeme na D1. Tou prvou je obrovská mimoúrovňová križovatka na D1 a pripravovanej D4 pred Bratislavou.Bez tendra. Staviteľa križovatky si na ministerstve dopravy jednoducho sami vybrali. Už len dohodnúť cenu. Expertka na verejné obstarávania krúti hlavou.

„Neexistuje výnimka na stavebnú prácu takéhoto rozsahu a neexistuje ani dôvod na priame rokovacie konanie na zadanie takejto zmluvy," myslí si Marcela Turčanová, odborníčka na verejné obstarávania.

Druhou stavbou na D1 bez tendra je privádzač Lietavská Lúčka. Národná diaľničná spoločnosť sa rozhodla dať 6-kilometrový úsek pred Žilinou rovno konzorciu Doprastavu, Strabagu, Váhostavu a Metrostavu.

Na tretej stavbe síce verejné obstarávanie bolo. No zbytočne. Križovatku Triblavina medzi Sencom a Bratislavou sme vytendrovali tak, ako keby bola diaľnica bez kolektorov. Kompetentní potom zmenili názor, pridali kolektory, podpísali sa dodatky a zmenila sa aj cena. Spoločnosť PORR tak dostane zaplatené za niečo, čo pôvodne predmetom tendra nebolo. A bude to viac.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti