Zverejnili výsledky uznávaného medzinárodného testovania žiakov

Školy prerušili štrajk
Zdroj: SITA

Nepotešili.

Uznávané testovanie žiakov PISA, ktorého výsledky zverejnili dnes, nedopadlo pre Slovensko dobre.

Slováci totiž obstáli vo všetkých troch oblastiach - matematická, čitateľská aj prírodovedná gramotnosť -  po prvýkrát od roku 2003 výrazne horšie, než bol priemer OECD.

Testovanie PISA je mimoriadne sledované do veľkej miery preto, že nie ja zamerané na množstvo naučených znalostí, ale na to, ako deti dokážu vedomosti uplatniť v praktickom živote.

V matematickej gramotnosti dosiahli naši žiaci výkon na úrovni 482 bodov a umiestnili sa na 23. až 29. mieste spomedzi 34 krajín OECD. Podobné výsledky mali Nórsko, Portugalsko, Taliansko, Španielsko, Ruská federácia, Spojené štáty americké, Litva, Švédsko a Maďarsko. 

Horších bolo päť krajín - Izrael, Grécko, Turecko, Čile a Mexiko.

V čitateľskej gramotnosti sme dosiahli výkon na úrovni 463 bodov a boli sme až na 32. mieste v rámci OECD. Za nami boli už len Čile a Mexiko.

Naopak medzi najlepšími sa stále drží v matematike aj čitateľskej gramotnosti Južná Kórea, ktorá už dlhšie dosahuje vďaka Samsungu či automobilke KIA výrazný ekonomický progres. V špičke sú aj čínsky Šanghaj, Hong Kong a  Makao, ako aj Singapur.

Z mimoázijských krajín bola v popredí Kanada.

Naopak vytratilo sa Fínsko, ktoré ešte nedávno patrilo medzi svetové vzory.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tuZdroj: TVNOVINY.skZdroj: TVNOVINY.sk

TASR/TVNOVINY.sk,mg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti