Pozor na lacné mrazené ryby, v skutočnosti platíte aj za obyčajnú vodu

Ryby s glazúrou
Zdroj: TV Markíza

V prípade, že je viac ako päť percent vodnej glazúry, musí ju výrobca uviesť na obale v zložení výrobku.

Ak ste sa aj vy vyhli vianočnej zabíjačke kapra a stavili ste na spracované polotovary, zbystrite pozornosť. Pri rybách z mraziarenských boxov môžete prerobiť. Nie vždy totiž platíte iba za mäso. Zmrazená voda môže tvoriť až tretinu hmotnosti týchto výrobkov.

Takéto ryby bývajú síce lacnejšie, v skutočnosti ale platíte aj za obyčajnú vodu - tzv. glazúru. Glazúra sa používa na konzervovanie, ryby sa namáčajú v morskej, alebo normálnej vode, aby sa ryba chránila pred oxidovaním.

Na mrazené ryby sme sa už pozreli aj v minulosti. Test vtedy nedopadol vôbec dobre: Iba jediný výrobok vyhovel. V dvoch prípadoch nám výrobca do ceny nenápadne zarátal viac vody na úkor rybieho mäsa.

V týchto dňoch idú ryby na dračku do mraziarenských boxov sme sa teda pozreli opäť. Na glazúru sa bližšie pozreli v laboratóriách Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu. Odborným spôsobom zbavili niekoľko kilogramov rýb vody, ktorá ich mala konzervovať. Výsledkom bola skutočná hmotnosť výrobkov.

V prípade, že je viac ako päť percent glazúry, musí ju výrobca uviesť na obale v zložení výrobku. Aby ste ale pri týchto rybách nekupovali mačku vo vreci a neplatili zbytočne veľa za vodu údaje z obalu pred sviatkami preverili inšpektori. Obvykle tvorí glazúra 10 až 20 percent výrobku. Oplatí sa teda s týmto údajom kalkulovať aj pri ich kúpe.

Mnohí sa často zamýšľajú aj nad tým, ako dlho niektoré potraviny ležia v mraziarenských boxoch v obchodoch. Sú to mesiace alebo skôr roky? Zatiaľ to z obalu nemáte ako zistiť, no po novom výrobcovia budú musieť okrem dátumu spotreby pri mraziarenských výrobkoch uvádzať aj dátum zrazenia. Reálne to však bude až v roku 2014.BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Štedrý večer

Dôležité udalosti