Ak vám ostali zvyšky zo štedrovečernej večere, takto ich uchováte

Ilustračná snímka.
Zdroj: Teresa Kasprzycka/shutterstock.com

Skladovanie vianočných jedál netreba podceniť, môžu spôsobiť nevoľnosť.

Nesprávne skladovanie vianočných jedál dokáže spôsobiť zdravotné komplikácie. Na potravine vyžadujúcej si chladenie, sa totiž napríklad môžu pomnožiť mikroorganizmy a plesne, tie nie vždy jedlo viditeľne zmenia, a tak si to konzument nemusí všimnúť. Takéto pokrmy vedia spôsobiť tráviace ťažkosti, nevoľnosť, zvracanie či hnačky.

Hotové či rozpracované jedlá treba skladovať pri teplote 0 až 4 °C.

Podľa hlavného hygienika Jána Mikasa platí to aj pre otvorené majonézy, studené omáčky a dressingy, odporúča ich spotrebovať do 48 hodín.

Cestovinové či zeleninové šaláty by mali byť v chladničke pri rovnakej teplote maximálne 12 hodín, studená kuchyňa ako chlebíčky bagety a misy asi šesť hodín a zákusky 24 hodín. Ide o odporúčaný čas skladovania, podľa ÚVZ SR nemusí byť pravidlom. Spomínané potraviny vydržia i dlhšie, treba sa riadiť ich vôňou a vzhľadom.

Pravidlá má i zohrievanie už uvarených jedál uskladnených v chladničke. "Odporúčam odobrať iba také množstvo, ktoré po zohriatí celé skonzumujete," povedal Mikas. Polievky, mäso či omáčky radí zohriať na teplotu 80 stupňov Celzia, treba to dôkladne premiešať po dobu dvoch až troch sekúnd.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti