Ocot ako liek na nadváhu a obezitu? Radšej si naň dávajte pozor

Ocot.
Zdroj: Shutterstock.com

Jedna čajová lyžička octu objasuje len tri kalórie, ocot je však ako je známe kyslý a môže poškodiť sliznicu a zubnú sklovinu.

V štúdii, ktorej výsledky zverejnil odborný časopis Journal of Agricultural and Food Chemistry, sa vedci zamerali na to, či môže ocot skutočne pomáhať v boji s nadváhou a obezitou. Laboratórnym myšiam aplikovali do žalúdka kyselinu octovú alebo vodu. Všetky myši mali rovnakú diétu, ale myši, ktoré dostali kyselinu octovú nabrali o 10% menej telesného tuku než tie, ktoré dostávali len vodu. Píše doma.nova.cz.

Autori štúdie sa domnievajú, že hlavným dôvodom tohto rozdielu je vplyv kyseliny octovej na stimuláciu génov uplatňujúcich sa pri spaľovaní tukov. Definitívny dôkaz však nemajú.

"Aj keď existujú sporadické údaje, že ocot by mohol ovplyvňovať glykemický index potravín, väčšina odborníkov sa prikláňa k tvrdeniu, že ľudia na octovej diéte jednoducho konzumujú menej kalórií, podobne ako je to pri väčšine iných diét, kde hlavnú úlohu hrá motivácia schudnúť," hovorí profesor Libor Vítek, lekár a odborník na zdravú výživu pre doma.nova.cz.

Jedna čajová lyžička octu objasuje len tri kalórie, ocot je však ako je známe kyslý a môže poškodiť sliznicu a zubnú sklovinu. Navyše tiež môže ovplyvňovať metabolizmus liekov a ich účinnosť tak môže byť významne ovplyvnená.


BRATISLAVA/ doma.nova.cz

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti