Silvestrovská noc: Hasiči mali 26 výjazdov, lekári riešili aj otravu alkoholom

Silvestrovská lyžovačka v lyžiarskom stredisku Jahodná s ohňostrojom.
Zdroj: TASR

Okrem alkoholu si ľudia narobili problémy aj s pyrotechnikou.

V posledný deň roku 2016 zaznamenali hasiči na celom území Slovenska celkom 26 výjazdov súvisiacich so zábavnou pyrotechnikou. Prevažne šlo o požiare kontajnerov, informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

V Bratislavskom, Žilinskom a Nitrianskom kraji zasahovali hasiči v sobotu (31.12.) od 13.00 h v piatich takýchto prípadoch, v Trnavskom, Trenčianskom a Prešovskom kraji boli zaznamenané 3 výjazdy súvisiace so zábavnou pyrotechnikovu a v Banskobystrickom kraji dva výjazdy. V Košickom kraji hasiči zasahovať nemuseli.

Najväčší požiar spôsobený oslavami Nového roka vznikol v obci Švošov (okres Ružomberok), priblížila ďalej Farkasová. Tu došlo po odpálení zábavnej pyrotechniky k požiaru stromu.

Bratislavskí hasiči zasahovali tesne pred polnocou pri požiari bytu na Kominárskej ulici. Došlo k jeho zadymeniu, ako aj k zadymeniu chodby bytového domu. Jedna osoba bola intoxikovaná splodinami.


„Hasičom sa požiar podarilo zlikvidovať päť minút pred polnocou, priestory bytu a chodbu odvetrali. Zranená osoba bola záchrannou zdravotnou službou ošetrená na mieste udalosti," uviedla Farkasová. Evakuácia obyvateľov ostatných bytov nebola potrebná. Požiar vznikol pravdepodobne zo sviečky na vianočnom venci.

Bratislava

Počas Silvestra ošetrili lekári oddelenia urgentného príjmu (OUP) Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) v Bratislave celkovo 163 detí, z nich jednu tretinu v noci,  informovala hovorkyňa DFNsP Dana Kamenická.

V pediatrických ambulanciách sa lekári venovali najmä deťom s akútnymi infektmi horných a dolných dýchacích ciest, tráviacimi ťažkosťami a alergickými reakciami. "Dve deti vo veku 16 rokov, intoxikované alkoholom, potrebovali liečbu na expektačných lôžkach OUP," uviedla hovorkyňa.

V chirurgickej ambulancii lekári ošetrili 50 detí. V súvislosti so zábavnou pyrotechnikou sa venovali dieťaťu predškolského veku s popáleninou na ruke, ktoré bolo po prvotnom ošetrení odoslané na Kliniku popálenín a rekonštrukčnej medicíny UNB, uviedla Kamenická. Lekári podľa jej informácií ošetrili aj dvoch 17-ročných tínedžerov, ktorí sa medzi sebou pobili. Po ošetrení ich prepustili domov.

Zdravotníci Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) mali aj počas silvestrovského dňa a noci plné ruky práce. V priebehu 24 hodín ošetrili na centrálnych príjmoch nemocníc spolu takmer 700 ľudí.

"Ošetrovali napríklad ľudí pod vplyvom alkoholu, ale aj po úrazoch, so zvýšenými teplotami, zápalom pľúc či srdcovým kolapsom," špecifikovala Zuzana Eliášová z UNB.
Dodala, že v dôsledku manipulácie s pyrotechnikou ošetrili päť ľudí.

Prešov

Prešovskí lekári na traumatológii i očnom oddelení mali počas silvestrovskej noci plné ruky práce. Ako informovala hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana Renáta Cenková, od polnoci do zhruba siedmej hodiny rannej ošetrili deväť pacientov od osem do 46 rokov.

Sedem z nich bolo pod vplyvom alkoholu, triezve boli len dve deti. Prevažovali najmä poranenia hlavy, pričom jeden úraz priamo súvisel s manipuláciou so zábavnou pyrotechnikou. Väčšinu zranených ošetrili ambulantne.

"Najmenej šťastia mal 14-ročný chlapec, ktorému strelila petarda do oka a jeho stav si vyžiadal hospitalizáciu na očnom oddelení, plánovaný je u neho operačný zákrok. Na prelome rokov sme zaznamenali aj jednu hospitalizáciu na oddelení pediatrie a to z dôvodu intoxikácie alkoholom a úrazu hlavy," uviedla Cenková.

Žilina

Na urgentnom príjme Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline ošetrili počas posledného dňa minulého roku 55 pacientov. Po polnoci ich bolo 13. Väčšina ošetrení súvisela s požitím alkoholu.

Ako TASR informovala hovorkyňa FNsP v Žiline Viera Jurčiová, v súvislosti so zasiahnutím pyrotechnikou ošetrili na urgentnom príjme po polnoci šesť ľudí, z nich dve boli deti, ktoré mali ľahké poranenia ruky. "Dvaja z ošetrených utrpeli poranenia očí, jeden poranenie tváre a jeden poranenie ruky," uviedla Jurčiová.

Na pediatrickom oddelení FNsP v Žiline nehospitalizovali žiadne dieťa pod vplyvom alkoholu. Počas Silvestra hospitalizovali tri deti s tráviacimi ťažkosťami a respiračnými ochoreniami.

SLOVENSKO/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti