Staré rožky a chlieb nemusíte vyhadzovať. Použite ich na tieto jednoduché dobroty

Staré pečivo nemusíte vyhadzovať. Použite ich na tieto jednoduché dobroty
Zdroj: TV Markíza

Pozrite si, ako si zo starého chleba pripravíte dobrú pizzu.

Jedna miliarda 300 miliónov ton. Toľko potravín podľa Organizácie spojených národov ročne ľudia vyhodia. Slovensko sa na tomto nelichotivom čísle podieľa skoro jedným miliónom. A vyhadzujeme pritom aj to, čo by naši predkovia nikdy nevyhodili - chlieb.

Múka, voda a niečo, čo by nemalo chýbať žiadnemu chlebu - kvalitný kvások. Keď cesto dobre vykysne, prídu na rad ruky pekárov. Ženy, na ktoré sme sa boli pozrieť, pripravia na pečenie tisícky kusov denne. Chlieb postojí v košíkoch, potom sa potrie vodou, aby bol lesklý a chrumkavý a šup s ním do pece. Od začiatku až po koniec trvá výroba chleba štyri hodiny.

Výsledok namáhavej práce pekárov však často končí v odpadkoch. Ale staršie pečivo nemusíme hneď vyhadzovať. Aj z neho sa dajú urobiť všakovaké dobroty.

Autor kuchárskych kníh Štefan Packa robí zo starého chleba napríklad pizzu. Rozšľahá vajíčka, posolí, okorení, primieša napríklad zaváranú špargľu a nakrájanú petržlenovú vňať. "Môžete pridať šunku, hríbiky, šampiňóny," hovorí.

A potom na rad prichádza hlavný hrdina - starší chlieb. Treba ho z oboch strán opiecť na oleji. Keď sú chlebíky opečené, zalejete ich rozšľahanou zmesou. Opečiete z oboch strán, dáte na plech, potriete kečupom, naukladáte rôzne druhy syra a v rúre zapečiete.

A čo tak niečo sladké? Staršie rožky si nakrájajte na polovice, vnútro z nich vyberte a potom rožky naplňte tvarohom. Do tvarohu pridajte žĺtko a pridajte cukor podľa potreby. Môže byť aj vanilkový a škoricový cukor. Naplnené rožky potrite bielkom, zapečte a posypte cukrom. Sladká dobrota je na svete.
BRATISLAVA/ TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti