Stredoškoláci si už zvolili prezidenta. Tu sú výsledky

prezident_edited-2.jpg
Zdroj: TASR

Najvyššia účasť bola v Trnavskom kraji.

Manažéra a filantropa Andreja Kisku zvolili stredoškoláci za prezidenta. Do pilotného projektu Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Študentské voľby prezidenta SR 2014 sa zapojilo 53 stredných škôl. Spomedzi 14.027 oprávnených voličov nad 15 rokov hlasovalo v pondelok 10. marca 7644 študentov. Volebná účasť tak dosiahla 54,49 percenta.

Kiskovi odovzdalo svoj hlas 36,74 percenta stredoškolákov, po ňom nasledoval nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Radoslav Procházka s 24,7 percentami. Tretí skončil premiér Robert Fico (10,51 percenta), za ním expolitik Milan Kňažko (9,85 percenta). Poslankyňa NR SR za OĽaNO Helenu Mezenskú podporilo 5,11 percenta študentov a nominanta SMK Gyulu Bárdosa 3,74 percenta.

Slovensko sa inšpirovalo v Česku

Ako pripomenul vedúci projektu z IVO Miroslav Kollár, tieto výsledky nie sú predikciou pre regulárne prezidentské voľby ani verným obrazom volebných preferencií starších generácií. Inštitút k tomu inšpiroval príklad z Česka. Tam sa prvovoliči, ktorí prešli podobným projektom, častejšie zúčastnili na svojich prvých voľbách.

Zdroj: SITA

Kollár poukázal na to, že všade vo svete chodia mladí ľudia voliť menej často ako staršia generácia, keďže sa o politiku zaujímajú menej. Týmto simulovaným hlasovaním si majú študenti vybudovať návyk chodiť k volebným urnám. IVO bude v projekte pokračovať v máji pri hlasovaní do Európskeho parlamentu a v novembri pri komunálnych voľbách.

Najviac víťazstiev v zapojených školách dosiahol Kiska, a to v 32, Prochádzka v 15. Najväčší podiel hlasov v jednej škole získal Bárdos (92,4 percenta). Vo všetkých školách získal aspoň jeden hlas Fico. Kiska a Kňažko boli nadštandardne úspešní v súkromných školách, v cirkevných školách bol jasným víťazom Procházka.

Najväčšia volebná účasť (68,51 percenta) bola v Trnavskom kraji, potom v Bratislavskom (59,21 percenta), najnižšiu dosiahol Žilinský kraj (40,19 percenta).

SLOVENSKO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.