Kiska počúval predchodcov, tí sa mu snažili dať dobré rady

Prezident Andrej Kiska s predchocami Ivanom Gašparovičom a Rudolfom Schusterom.
Zdroj: TASR

Tento rok sa prezidenti stretli prvý raz bez bývalej hlavy štátu Michala Kováča, ktorý vlani zomrel.

Prezident Slovenskej republiky by mal rady svojich poradcov počúvať patrične a overiť si, čo mu hovoria. Aj toto dnes odporučili hlave štátu Andrejovi Kiskovi exprezidenti Rudolf Schuster a Ivan Gašparovič, ktorých Kiska hostil na tradičnom novoročnom obede.

"Náš pán prezident je chytrý, lebo keď sa stretávame, on sa nás len pýta a nehovorí svoj názor. Ale my radi odpovieme. On sa potom rozhoduje, čo si z toho zoberie. Ale každú radu si treba overiť v praxi, či bude aj platiť. Ide o to, ako počúvate svojich poradcov, či ich nepočúvate príliš veľa, lebo to je škodlivé. Aj poradcovia sú len ľudia, ktorí sledujú svoje záujmy, preto prezident musí čítať medzi riadkami a nemôže len slepo povedať to, čo mu niekto napíše," povedal Schuster.

Gašparovič zdôraznil, že hlava štátu potrebuje svojich poradcov, ale samotné rozhodnutie je na prezidentovi, je na ňom, aký názor a odporúčanie si vyberie.

"Niekedy sú ťažké rozhodnutia, za môjho pôsobenia som mal niekoľko takých, kde nebolo jednoduché rozhodnúť," povedal s dôvetkom, že najťažšie v politike je vyhodnotiť situáciu s dosahmi.

Podľa Kisku dnešný obed prebiehal vo veľmi priateľskej a živej atmosfére. "Diskutovali sme o stave Slovenska, o extrémizme, zaujímal ma názor prezidentov, ako to vidia. Dotkli sme sa témy sudcov, ale aj toho, aké je to byť prezidentom na penzii," vymenoval témy Kiska s tým, že o rok si prezidenti stretnutie zopakujú.

Zdroj: TASR

Gašparovič v súvislosti s extrémizmom uviedol, že nielen na Slovensku, ale všade vo svete, sa to zatiaľ rieši len verbálne. "Konečne treba robiť niečo konkrétne, čo spoločnosť ochráni. Len premýšľanie, čo treba urobiť, situáciu nezmení. Súčasní lídri štátov musia robiť konkrétne kroky, aby sa zamedzilo takýmto neduhom. Musíme byť oveľa ráznejší," apeloval.

Na margo situácie, v akej sa na Slovensku exprezidenti nachádzajú, Schuster uviedol, že Kiska ako bohatý podnikateľ, nebude mať problém. "Ja osobne som spokojný aj s tým, čo mám. Nemáme sekretárky ani kancelárie, ale dá sa prežiť," zdôraznil.

Podľa Gašparoviča slovenský prezident ostáva po skončení funkčného obdobia mimo všetkého. "Zo zákona má nárok len na auto, šoféra a ochranku, ktorá by ani nemusela byť. Skôr by prezidentovi pomohlo, keby mal možnosti odovzdávať svoje skúsenosti, aby mu fungoval malý sekretariát. Keby mal aspoň jedného človeka, ktorý by mu pomáhal, takto je úplne sám. Okrem rodiny nemá nikoho. Exprezident na Slovensku je v porovnaní s Maďarskom, Rakúskom či Poľskom vo veľkej nevýhode, ak by mal vôľu angažovať sa v spoločenskom živote," priznal.

Tento rok sa prezidenti stretli prvý raz bez bývalej hlavy štátu Michala Kováča, ktorý vlani zomrel. "Je to život, je to osud. Nabudúce bude možno chýbať ďalšia stolička," uzavrel Gašparovič.

Prezidenti mali na obed parmezánový cracker s avokádom a šalátom, bažantie consomné so zeleninou a pažítkou, plnený teľací filet s ovčím syrom, šalviou, slaninovo-cibuľovou tortičkou a mrkvou na masle a filetované ovocie.


BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.