Otestovali sme, ako nový štátny portál o doprave overuje informácie

Takto vyzerá, keď nahlásite informáciu do Národného centra dopravných informácií.
Zdroj: TV Markíza

Do aplikácie sme nahlásil fiktívnu líšku, ktorá sa potuluje na ceste pod Strečnom.

Overené dopravné informácie z prvej ruky. Minister dopravy Árpád Érsek uviedol do života Národné centrum dopravných informácií.

Internetový portál, mobilná aplikácia a v prvom rade centrálny 24-hodinový dispečing. Systém poskytuje informácie o premávke, o dopravných udalostiach, o počasí, o príchodoch a odchodoch vlakov, či ponúka pohľady kamier z významných dopravných lokalít.

Tieto údaje sú ale v súčasnosti prístupné v rôznych aplikáciách, na ktoré sú šoféri zvyknutí. Štátny systém ich zlučuje do jednej. „Nezdá sa mi, že by sme len zlúčili, myslím si že tam máme jedinečné veci, ktoré momentálne nemá nikto iný. Napríklad kombinácia počasia a dopravy," myslí si projektový manažér centra Tomáš Mesároš.

Informácie o premávke zverejňuje väčšina dostupných navigácií, dopravné servisy bezplatne ponúkajú aplikácie rozhlasových staníc, kamery ponúka aplikácia Národnej diaľničnej spoločnosti. "Je to taká širšia škála toho celého a myslím si, že každý kto ho nainštaluje postupne príde na to, že je to dobrá vec. Dúfam, že to tak bude," povedal šéf rezortu dopravy.

Štátny systém je obohatený o informácie o vozidlách údržby, či o dáta z mýtneho systému, kde je zapojených vyše 300-tisíc vozidiel. Zakladajú si najmä na overených informáciách.

„V prípade nahlásenia informácie od verejnosti alebo od neovereného zdroja sa môže čakať a môže sa overovať, či už správca komunikácie alebo následne v prípade nehody napr. polícia atď," vysvetlil Mesároš.

Fiktívnu líšku sme nahlásili v dvoch dopravných systémoch

Redaktor TV Markíza Marián Lechan si jeho slová overoval v praxi. Do aplikácie nahlásil fiktívnu líšku, ktorá sa potuluje na ceste pod Strečnom.

Líšku pobehujúcu po ceste nahlásil nielen cez štátnu aplikáciu, ale aj cez jednu z najznámejších komerčných aplikácií. Nuž a štátna aplikácia po krátkom čase túto informáciu - zdá sa, že bez overenia - zverejnila.

Štátna platforma nedokáže fungovať ako navigačný systém. Len prijíma a odosiela informácie. Či si ju ľudia nainštalujú a budú používať ukážu ďalšie mesiace. Ročne nás systém bude stáť 1,5 mil. eur.


ŽILINA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Národné centrum dopravných informácií

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.