Kradnúť drevo sa neoplatí. Mestskí policajti dávajú za to pokuty

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Ľudia z osady však tvrdia, že kupovať ho od mesta je pre nich pridrahé.

Cez leto si neurobili zásoby dreva a tak ho teraz zháňajú, kde sa dá. Každý deň na nich striehnu mestskí policajti. Ak ich prichytia s kradnutým drevom, dajú im pokutu. Ak ich ale zbadajú členovia rómskej poriadkovej služby, možno sa im podarí drevo prepašovať až do osady.

Dôkazom má byť video, ktoré sa šíri na sociálnej sieti. Zachytáva mužov, ktorí si odvážajú drevo. Vidieť ich mohol aj tento pracovník rómskej poriadkovej hliadky. Ľudí na internete pobúrilo, že nezasiahol.

Na mestskom úrade ale tvrdia, že to ani robiť nemal. Stačilo, ak takú vec ohlásil mestskej polícii. „V takomto prípade príslušník mestskej polície udeľuje priestupcovi pokutu," povedal nám hovorkyňa trebišovského mestského úradu Martina Mištaničová.

Rómovia aj s drevom sa zvyknú vracať po ceste a majú vždy na ponáhlo. Vedia, že ich sledujú mestské kamery. Ak by ich na monitoroch zbadali mestskí policajti mali by problém. „Musíme sa ponáhľať, aby nás niekde tu nezastavili, a nezobrali nám aj drevo aj kočík, všetko," povedali nám obyvatelia osady.

Drevo vraj nerúbali, ani nekradli, iba ho zbierali - haluze, konáre, ktoré vraj boli na zemi. Na mestskom úrade ale tvrdia, že v takomto prípade by k nim boli mestskí policajti zhovievaví. „Ak je vidieť, že drevo je suché, na prvý pohľad, že nie je spílené, tak pokuty nedávame," konštatovala Mištaničová.

Pán Matúš má štyri deti. Aby bolo v jeho skromnom príbytku teplo, je jeho starosť. „Musím priniesť takéto drevo, narezať, aby som mal, ako topiť," povedal nám obyvateľ osadyMatúš.

Kedysi si drevo kupoval od mesta. Teraz si ho ide radšej nazbierať do lesa. Teraz, keď nie je drevo, musí si nosiť konáre. Mištaničová však tvrdí, že dreva je dostatok.

Ľudia z osady ale tvrdia, že je pre nich pridrahé - 20 eur za meter kubický. Obyvatelia osady tvrdia, že naň nemajú. Robia na aktivačných prácach a mesačne im pribudne do peňaženky 120 eur.

Lacnejšie ho mesto predávať nedokáže. Inak by bolo na jeho predaji stratové. Ak si ľudia budú odvážať na osadu zakúpene drevo, polícia im ho určite nezhabe.TREBIŠOV/Vladimír Bučko

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.