S nemocnicou na Kramároch už štát nepočíta. Čaká ju veľké sťahovanie

Nemocnica na bratislavských Kramároch.
Zdroj: TV Markíza

Minister zdravotníctva už Univerzitnú nemocnicu v tejto časti Bratislavy nechce.

S Univerzitnou nemocnicou na bratislavských Kramároch štát už nepočíta. Do niekoľkých rokov bude veľké sťahovanie. Už v marci sa tým bude zaoberať vláda. Namiesto Kramárov sa skloňuje slovo Rázsochy.

Prvú nemocničnú budovu tu postavili v roku 1968. Do niekoľkých rokov sa vyprázdni. Minister zdravotníctva už Univerzitnú nemocnicu v tejto časti Bratislavy nechce.

Kultové Kramáre skončia hneď potom, ako štát rozbehne prevádzku novej nemocnice na Rázsochách. Stojí už desaťročia a doteraz žiadna vláda nenašla odvahu ani peniaze dostavať ju. „Jedna nemocnica by bola v tej západnej časti, čo sú Rázsochy, východ by pokrýval Ružinov."povedal minister zdravotníctvaTomáš Drucker.

Rázsochy štát dostavia, zariadi a presunie tam medikov z Lekárskej fakulty. Ružinov zrekonštruuje a preorientuje na jednodňovú chirurgiu. Antolskú vyčlení a premení na mestskú nemocnicu. Otázne zatiaľ je, čo sa stane s nemocnicou v Starom Meste na Miczkiewiczovej ulici.

Podľa odhadov spred šiestich rokov by nás len dostavba Rázsoch mala stáť 480 miliónov. Nemocničný komplex je rozostavaný od konca 80. rokov. „A teda tie požiadavky sú už odlišné od tých, od toho obdobia, kedy bola tá nemocnica pôvodne projektovaná," upresnil Anton Puškár zo Stavebnej fakulty STU v Bratislave.

Dobrou správou je, že stojí len hrubá stavba a tá sa dá upravovať dispozične. Aj s prípravou projektových prác by sa to malo dať stihnúť do piatich rokov. Je pravdepodobné, že opustené nehnuteľnosti na Kramároch bude štát potom predávať. A je otázne, či sa mu to podarí, keďže v prípade opustenej Vojenskej nemocnice kupca s vyhovujúcou cenou stále nenašiel.

Pozrite si reportáž redaktora TV Markíza Tomáša Veleckého:BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rázsochy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.