Mal Milan Kňažko právo strieľať na zlodeja? Odpoveď odborníka je jednoznačná

Bývalý šéf vyšetrovateľov Jaroslav Ivor.
Zdroj: TV Markíza

V našom práve existujú dve možnosti v prípade nutnej obrany.

Bývalý šéf vyšetrovateľov Jaroslav Ivor v rozhovore pre TV Markíza vysvetlil, kedy a za akých okolností môžete použiť zbraň ako obranu ako to urobil v noci herec Milan Kňažko.

Do jeho bratislavskej vily pod Slavínom sa mu hodinu po polnoci (11. 1.) vlúpal 49-ročný zlodej a on ho postrelil zbraňou, ktorú mal v legálnej držbe.

Ak vychádzame z Ivorovho vysvetlenia, tak Milan Kňažko by nemal byť trestne stíhaný. Zbraň použil oprávnene.

Pri nutnej obrane môžete zlodeja zraniť

Podľa exšéfa vyšetrovateľov môže obranca použiť akúkoľvek, nielen strelnú zbraň, ktorou sa môže brániť proti útočníkovi. Predpokladom je, že útok musí hroziť alebo trvať. V tomto prípade je jediná hranica - obrana nesmie byť zjavne neprimeraná útoku, teda nemal by byt hrubý nepomer medzi obranou a útokom.

Druhá možnosť prichádza do úvahy špeciálne v obydlí, kde použijete zbraň na jeho ochranu proti človeku, ktorý neoprávnene vnikne alebo sa neoprávnene zdržuje v obydlí iného. Tu môže majiteľ použiť legálne držanú strelnú zbraň.

"Nemôže však osobu úmyselne usmrtiť - teda nemôže zbraň namieriť priamo na čelo alebo srdce. Môže ju však zraniť, spôsobiť ublíženie na zdraví, dokonca aj ťažkú ujmu a vtedy nebude jeho konanie považovať za trestné," vysvetlil Ivor.

Toto ustanovenie v našom práve neplatí dlho, aplikovali sme ho z anglosaského práva v princípe Môj dom, môj hrad, na základe ktoré sa môže majiteľ brániť.

Pri takomto incidente môže dôjsť k neúmyselnému usmrteniu, ak náhodou odrazená guľka vystrelená do vzduchu sa odrazí od stropu a spôsobí smrť nevítanej osoby. Ani v tomto prípade by nemali strelca trestne stíhať.

"Pri oprávnenom použití musí zbraň použiť iba jej majiteľ - teda ten, kto ju má v legálnej držbe. Tu sa jeho konanie nebude považovať za trestný čin, a to ani pri spôsobení následku," zdôraznil Ivor.

Na zlodeja musíte vystreliť v dome, nie záhrade

Problém však môže nastať vtedy, ak útočník použije zbraň, ktorú má v legálnej držbe niekto iný napr. manželka alebo použije zbraň v nelegálnej držbe. Tu treba rozlišovať konanie k spôsobenému následku.  "Postrelenie útočníka sa nebude považovať za trestné, ale samotné použitie zbrane áno," konštatoval Ivor.

Obydlie je u nás právne definované - je to priestor určený na bývanie.  "Môže to byť byt, rodinný dom a priestory, ktoré k nemu patria - pivnica, povala alebo garáž pevne spojená s domom. Nevzťahuje sa to na pozemok," vysvetlil ex šéf vyšetrovateľov.

A keďže Kňažko vystrelil na zlodeja v dome a vážne ho zranil, nemali by ho trestne stíhať.


BRATISLAVA/Michal Hečko, zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Milan Kňažko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.