Pravá láska je len mýtus. Jej hľadanie vám môže zničiť zdravie

Pravá láska je len mýtus. Jej hľadanie vám môže zničiť zdravie
Zdroj: Shutterstock.com

Ak nenájdete svoju spriaznenú dušu, zanechá to oveľa vážnejšie následky ako len zlomené srdce.

Romantickú lásku vníma západná spoločnosť stereotypným spôsobom. Dve polovice sa nájdu a splynú v jedno. Je to však mýtus pochádzajúci ešte z čias Platóna. V gréckej mytológii boli totiž dokonalí milenci spojení v jedno, ale potom ich rozdelili na dve časti. Láska je tak definovaná ako túžba jednej polovice nájsť tú druhú.

Tento mýtus pretrváva aj v súčasnosti a stal sa základom milostných príbehov a romantických komédií. To ovplyvňuje našu sociálnu identitu, pre mnohých formovanú stereotypmi. Často teda nevedome hľadáme našu chýbajúcu polovicu, ktorá pre nás predstavuje ideál. Štatistiky rozvodovosti ale dokazujú, že takýto ideál neexistuje.

Píše lektorka klinickej psychológie z University of Hull Susanne Vosmer pre independent.co.uk.

V súčasnosti mnoho ľudí hľadá ideálny vzťah vo virtuálnom svete. Online randenie, flirtovanie v správach či dokonca sex cez čet často využívajú ako liek na osamelosť, nedostatok intimity a bolestné skúsenosti z rozchodov. V kyberpriestore môžeme byť kýmkoľvek. Uspokojuje nás to, ale zároveň nás láka žiť imaginárne.

Ľahko sa od toho môžeme stať závislými, pretože v reálnom živote nie je také jednoduché zamilovať sa. Pre niektorých je návrat do reality ťažký, ak nie nemožný, čo dokazuje rastúci počet ľudí závislých od internetu.

Tá so sebou prináša aj emočné následky ako stres, beznádej, hnev, bolesť a aj zmeny v správaní ako agresivita, zneužívanie návykových látok, záchvatové prejedanie sa alebo strata chuti do jedla. Stres vyvolaný zlomeným srdcom ovplyvňuje duševné zdravie (depresie, obsedantno-kompulzívna porucha, insomnia) aj fyzické zdravie (vyčerpanie).

Následky lásky

Dlhodobné následky nie sú až také známe, zatiaľ ide len o odhady. Je známe, že kvalita našich spoločenských vzťahov a podmienok má hlboký vplyv na náš mozog.

Nedávne pokroky v epigenetike naznačujú súvislosť medzi sociálnymi skúsenosťami, prenosom génov, neurobiologickými zmenami a variáciami správania. Rastúce množstvo dôkazov vysvetľuje, ako sociálne prostredie preniká do našej mysle skrz epigenetických mechanizmov a ako to ovplyvňuje aj našich potomkov. Inak povedané, fyzikálne účinky spôsobené sociálnymi skúsenosťami môžu zdediť aj naše deti.

Predstavy spoločnosti o romantickej láske a manželstve, predstavujú naše vlastné ja. Začínajú už v rannom detstve a pokračujú aj počas dospievania a v dospelosti. Vyvíjame očakávania, vedome i nevedome, o našich milostných vzťahoch a pokúšame sa ich realizovať. Keď ich ale nedosiahneme, sme v strese. Ten vplýva na náš imunitný systém, srdce, duševné zdravie.

Nastal teda čas, aby sme sa prestali naháňať za fiktívnou láskou? Mali by sme rozbiť mýtus o romantickej láske? Skúsme začať s realistickejšími očakávaniami od vzťahov a možno sa nám bude žiť ľahšie, šťastnejšie a zdravšie.


VEĽKÁ BRITÁNIA/ nt

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti