Detox po Vianociach – áno alebo nie?

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Polovicu porcie by mala tvoriť zelenina.

Neprejedať sa a dokonca ani na Vianoce. Ale čo robiť, keď sa to už stalo? Očistné detox diéty nie sú väčšinou tým správnym riešením.

A prečo? Detox diéty sľubujú chudnutie i vylučovanie toxínov. Ale vedeckých dôkazov o ich účinnej detoxikácii konkrétnych toxických metabolitov je iba málo.

A aká je prax detox diét? Krátkodobá hladovka - prísna diéta s ovocím, zeleninou, šťavami, čajmi a vodou funguje. Niekedy si však pridáme aj očistné laxačné črevné kúry, ale kto má tendenciu priberať, tak s tým nič neurobí.

Podľa gastroenterológa Petra Minárika treba znížiť príjem kalórií, ale nie je to o hladovkách. Je dobré zaradiť si dlhšie prestávky medzi jedlami.

Niektoré štúdie radia nejesť medzi medzi 16.00 - 18.00 h resp. 10.00 - 12.00 h, ale osobne to neodporúča. "Častejšie radím ľuďom jesť malé porcie. Je to dôsledok popierania nadmierneho hladu," povedal v Teleráne.

Minárik tvrdí, že by sme sa mali radiť tzv. dobre nadeleným tanierom bez počítania. Ak ste neboli zvyknutí jesť určité množstvo zeleniny, tak to nepomôže a môže to byť ťažké. Treba vylúčiť potraviny bohaté na živiny, ktoré sú verejnosťou vnímané ako problémové.

Pečeň a obličky

Tieto dva orgány sú určené na detoxikáciu. Existujú však aj potraviny, ktoré sú už odpredu určené na detoxikáciu organizmu. Napríklad jednou z nich je brokolica alebo rybí tuk.

"Radšej sa treba detoxikovať po kvapkách zaraďovaním potravín, ktoré majú túto schopnosť ako nárazovo inými potravinami, ktorými sa prejeme," prezentoval Minárik  s tým, že polovicu porcie by mala tvoriť zelenina.


BRATISLAVA/Teleráno, zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.