Na viacerých miestach v Košickom kraji vyhlásili mimoriadnu situáciu

Ilustračné foto.
Prešovskí cestári sú už v pohotovosti - ilustračná foto Zdroj: TASR

Prvý kalamitný stupeň je vyhlásený aj v Michalovciach.

Cestári boli počas uplynulej noci v Košickom kraji v plnom nasadení. Na viacerých miestach sú vyhlásené kalamitné stupne.

"V Trebišove bol v noci vyhlásený druhý situačný stupeň. V okrese Košice-okolie bol ráno vyhlásený prvý stupeň. Situácia na cestách je adekvátna počasiu. Všetky mechanizmy máme vonku, zjazdnosť ciest je zabezpečená. Na cestách je troj- až päťcentimetrová utlačená vrstva snehu," uviedol pre TASR riaditeľ Správy ciest Košického samosprávneho kraja Zoltán Bartoš.

Podľa primátora Trebišova Mareka Čižmára vzhľadom na poveternostnú situáciu a neustále sneženie dnes ráno zasadal krízový štáb mesta, ktorý vyhlásil mimoriadnu situáciu. "Hlavnou úlohou je spriechodniť všetky trasy, ktoré sú dôležité pre záchranné zložky a potom sa venovať aj ďalším úsekom. Zatiaľ sa nám podarilo zabezpečiť prejazdnosť hlavnej ulice a priľahlých ulíc. Teraz nasleduje postupné čistenie sídliskových častí, priechodov pre chodcov a autobusových zástavok," priblížil pre TASR Čižmár.

V uliciach mesta bolo od piatka (13.1.) šesť odhŕňačov technických služieb a do práce boli povolaní aj pracovníci aktivačného strediska, ktorí pomáhajú s čistením chodníkov a ciest.
Prvý kalamitný stupeň je vyhlásený aj v Michalovciach. Práve tam bola podľa Bartoša v noci najkritickejšia situácia. "V celom okrese sa tvorili snehové jazyky. V rámci našich možností, ktoré máme, sme zabezpečovali zjazdnosť ciest," vysvetlil.

Zároveň apeluje na vodičov, aby nejazdili rýchlo. "Nie je situácia, že sú čierne cesty, to sa zabezpečiť nedá. My zmierňujeme následky. Prepluhujeme, ohrnieme, a keď sú teploty okolo nuly, tak solíme, aby sa sneh roztopil," skonštatoval Bartoš.

Pre nehodu na železničnej stanici bola prerušená doprava


Pre chybu pri nastavovaní výhybiek na železničnej stanici v Košiciach došlo dnes k stretu dvoch vlakov na jednej koľaji. Stroje však boli v dostatočnej vzdialenosti. Viac ako hodinu bola doprava na hlavnom ťahu Košice - Žilina prerušená.

"Od rána sa pre poruchy zabezpečovacieho zariadenia, vyhoreté poistky, výhybky prestavovali ručne. Žiaľ, stalo sa, že výhybkár Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) prestavil výhybku pre odchádzajúci vlak nie na druhú traťovú koľaj, ale na prvú, takže sa na jednej koľaji ocitol nákladný vlak, ktorý stál, a odchádzajúci osobný vlak," uviedla pre TASR hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková.

Rušňovodič osobného vlaku si to však podľa jej slov včas všimol a hneď zastavil vlak. "Vlaky stáli od seba vo vzdialenosti približne 600 metrov. Keďže je to však nehodová udalosť, ktorá sa musela riadne vyšetriť, tak od 10.01 do 11.13 h bola doprava na hlavnom ťahu Košice - Žilina prerušená," povedala Pavliková.

Ako vysvetlila, z pohľadu ŽSR je to ohrozenie železničnej dopravy, prípad preto vyšetrujú ako nehodovú udalosť. "S najväčšou pravdepodobnosťou došlo k omylu zamestnanca ŽSR, ktorý bude po uzatvorení nehodovej udalosti riešený v zmysle našich interných pravidiel," dodala Pavliková.

Ako dodala, momentálne vlaky z Košíc premávajú bez obmedzení.

KOŠICE/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kalamita

Dôležité udalosti