Polovica Slovenska je pod snehom! Najviac trpí Východ

Ilustračné foto.
Zdroj: TV Markíza

Plné ruky práce dnes mali aj cestári na Zemplíne. Aj chlapi, ktorí dnes nemali slúžiť, sú všetci v robote.

Najmä na Východe mali čo robiť, aby kalamitu zvládli. Ešte v noci to na cestách nevyzeralo dobre. Dopravu komplikovalo husté sneženie - na cestách sa riadne šmýkalo.

Problémy mali najmä kamióny a nákladné autá. Horský priechod Soroška bol viac ako tri hodiny neprejazdný.

„Cestári robili, čo mohli - pluhovali, no to nestačilo. Úsek sprejazdnili až potom, ako ho vysypali štrkom," opísali vodiči.

Kamióny sa v noci skrížili aj na diaľničnom privádzači pri Košiciach. Hasiči v noci vyťahovali zo snehu nielen desiatky osobných áut, ale aj autobus či sanitku. Takto napríklad skončil v priekope skúsený vodič kamiónu pri obci Bátka.

"Jak sa hovorí u nás u šoférov, spod zadku mi ušiel náves," hovorí s úsmevom.

Narozdiel od piatku však bola dnes diaľnica D1 medzi Prešovom a Košicami prejazdná. Mimoriadnu situáciu vyhlásili v Trebišove. Prvý kalamitný stupeň majú v okrese Košice - okolie a v Michalovciach.

Plné ruky práce dnes mali aj cestári na Zemplíne. Aj chlapi, ktorí dnes nemali slúžiť, sú všetci v robote. V okrese Michalovce sa starajú o takmer šesťsto kilometrov ciest. So štyrmi autami a dvomi traktormi s pluhom sa nedá byť všade naraz.

„Sú cesty, ktoré sú prioritné. Hlavne cesty prvej triedy, napríklad táto druhej a tie tretej už také dôležité nie sú a hlavne odtiaľ sa sťažujú," vysvetľuje vodič sypača.


Vodič cestárskeho pluhu z veľkých závejov strach nemá. Väčšie starosti mu robia nezodpovední vodiči.

„Vidíte, ten spomalil a pustil nás, ale sú aj takí, ktorí nereagujú na to," hovorí o svojich skúsenostiach.

V Košiciach včera skolabovala doprava. Aj napriek vytrvalému sneženiu sa dnes situácia upokojila.

Košičania sa dnes zobudili do zimnej rozprávky. Všetko prikryla biela snehová perina. Čo je však dôležitejšie, hlavné ťahy sú zjazdné. Horšie je to na vedľajších cestách a parkoviskách. Ľudia sa pýtajú, kedy aj tam prídu cestári.

„Počas včerajšieho a dnešného dňa sa nám podľa operačného plánu podarilo zvládnuť hlavné ťahy. Počasie nám umožnilo prejsť aj na tie bočné komunikácie," povedala hovorkyňa Kosit Silvia Karolyiová.

Nachádzame sa na pristávacej dráhe Košického letiska. Za posledných 24 hodín tu napadlo vyše 30 centimetrov čerstvého snehu. Ráno síce meškalo niekoľko odletov, no letisko je v plnej prevádzke.

Aj tu sú chlapi 24 hodín na nohách. Vyše 3 kilometrová pristávacia dráha musí ostať bez snehu. Horšie je to s navigačnými svetlami, tie čistia ručne.

KOŠICE, MICHALOVCE, TREBIŠOV/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kalamita

Dôležité udalosti