Žaluď vs. Černák: Čo spájalo dvoch známych mafiánov?

Peter Steinhübel.
Zdroj: TV Markíza

Po 22 rokoch vyšetrovateľ obvinil z výbuchu Steinhubelovho auta Mikuláša Černáka aj Miloša Kaštana.

Najskôr ho chceli zlikvidovať, potom pre neho vraždili. Mafiána Petra Steinhübela alias Žaluďa sa snažili zniesť zo sveta aj černákovci.

Objednal si ich jeden zo Žaluďových bývalých obchodných partnerov. Neskôr im ale práve Steinhübel ponúkol 20 miliónov korún za únos prednostu okresného úradu. 

Po 22 rokoch vyšetrovateľ národnej kriminálky obvinil z výbuchu Steinhubelovho auta Mikuláša Černáka aj Miloša Kaštana.

Bol december 1994. Na mafiána Petra Steinhübela, bývalého veksláka a majiteľa niekoľkých firiem, striehnu černákovci. Objednal si ich muž, ktorého mal Žaluď pripraviť o peniaze. Na výmenu Černákovi ponúkol, že za milión korún vytiahne jeho brata Vladimíra z väzby.

„Obvinení sa mali pokúsiť usmrtiť osobu P.S. iniciovaním nástražného výbušného systému umiestneného pod jej vozidlom," opísal hovorca policajného prezídia Martin Wäldl.

Výbuch zaznel krátko pred 4.00 hodinou ráno a bol taký silný, že rozbil okná aj na okolitých budovách. Peter Steinhübel so svojím kamarátom mali ale šťastie, pretože bombu odpálili skôr, ako stihli prísť bližšie.


Bol to vôbec prvý výbuch auta v Bratislave, za ktorým stála mafia. Žaluď mal odvtedy problémy s rukou. Po 22 rokoch sa k činu priznal Mikuláš Černák sám. Objednávateľ, aj ďalší muži, ktorí sa na výbuchu podieľali, sú už mŕtvi.

„Vyšetrovateľ NAKA vzniesol dvom osobám obvinenie pre trestný čin všeobecného ohrozenia spáchaného formou spolupáchateľstva," povedal Wäldl.

Druhým obvineným je Miloš Kaštan.

V mafii sa ale môže všetko ľahko otočiť. A tak sa aj stalo. Tri roky po tom, ako ho chceli zabiť, ponúkol Žaluď černákovcom rozprávkový biznis - 20 miliónov korún za únos a vraždu prednostu Okresného úradu v Poprade Vladimíra Bachledu. Steinhübel chcel jeho podiel v Tatravagónke.

„Každý si chcel ukradnúť pre seba ten podiel z peňazí," opísal vtedajšiu situáciu reportér Ivan Mego.

Peter Steinhübel nám rok po vražde prednostu tvrdil, že s organizovaným zločinom nemá nič spoločné.

„Naozaj vám veľmi ťažko môžem povedať dneska, že čo je podsvetie, pretože ja tu žijem normálnym firemným životom. Podnikám, chodí mi tu denne 50-100-200 ľudí na jednania. Keď sa títo ľudia dajú nazvať podsvetím, tak sú všetci podnikatelia podsvetie," tvrdil v roku 1998 Peter Steinhübel.

O Petrovi Steinhübelovi sa hovorilo, že má viac životov ako mačka. Medzi životom a smrťou lavíroval približne 6.krát. A povráva sa, že pokusov bolo ešte viac, ale z viacerých sa vykúpil. V auguste 1999 ho už nič neochránilo - neznámy strelec ho zabil jednou dobre mierenou ranou v jeho mraziarňach.

Kým osud Steinhübela je spečatený, rodina exprednostu Vladimíra Bachledu 19 rokov netušila, kde je pochovaný. Len pred niekoľkými mesiacmi im svitla nádej. Pozostatkov, ktoré našli nad Bystrou v lese, však bolo málo a tak nevedia s istotou určiť, či sú práve Bachledove.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti