Slovák strávi v čakárni u lekára spolu až cez deväť hodín. Riešiť to chcú poplatkami

Čakáreň.
Zdroj: TV Markíza

Od lekára odchádza nespokojná až polovica pacientov.

Podľa posledného prieskumu strávi Slovák v čakárni ročne asi 9 hodín. Oveľa dlhšie však trvá kým vôbec u doktora dostaneme termín. Sú to aj mesiace. Minister Drucker hovorí nech si ľudia uvedomia, že zdravotníctvo nie je trh. Trochu z trhového systému ale možno zavedie.

Od lekára odchádza nespokojná až polovica pacientov. Sťažujú sa na prístup, starostlivosť a najmä nekonečné čakanie. Ako ukázal prieskum GfK z minulého roka na a vyšetrenie u špecialistu čakáme v priemere sedem týždňov.

„To rozpätie je od týždňa po niekoľko týždňov až tri-štyri mesiace," povedala hovorkyňa Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová.

Ani v ambulanciách to nejde rýchlo. Slovák strávi v čakárni spolu cez 9 hodín. No keď sa vám nepáči, veľa možností ako ísť inde nie je.


„Ľudia očakávajú rovnaké služby, aké dostávajú v trhových podmienkach.Ale zdravotníctvo hradené z verejných prostriedkov je vo verejnom záujme. Peniaze sú obmedzené, sú v solidárnom princípe a žiaľ nie je ich toľko, aby ste vytvorili rýdzo klientské prostredie," zdôraznil minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

Doktori sa bránia, že ich limitujú aj platby od poisťovní. Navyše práve poisťovne by podľa nich mali dbať na to, nech počet lekárov pokryje potrebu v okrese. Minister zdravotníctva zas verí v zlepšenie. Podľa neho treba odlišovať kto vyšetrenie naozaj potrebuje a kto môže počkať a nespokojný je skôr z princípu.

Ministerstvo zdravotníctva plánuje pacientom vrátiť možnosť objednať sa za peniaze na termín. Zatiaľ sa hovorí o cene 5 eur. Ľuďom, ktorí dlho čakajú na lekára odporúča asociácia na ochranu práv pacientov, aby sa obrátili na svoju zdravotnú poisťovňu.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti