Sporitelia budú odvádzať do druhého penzijného piliera viac

Ilustračné foto.
Zdroj: TV Markíza

Od januára sa začalo postupné osemročné posilňovanie druhého piliera.

Druhý pilier bol pre väčšinu ľudí nevýhodný, štát sa ho rozhodol posilniť. Výsledkom by mali byť vyššie dôchodky, ku ktorým by ste sa mali po novom dostať jednoduchšie.

Od januára sa začalo postupné osemročné posilňovanie druhého piliera.

Výška príspevkov sa z hrubej mzdy zvyšuje z pôvodných štyroch percent najskôr o štvrť percenta na 4,25. Každý rok sa bude ďalej navyšovať až do roku 2024, keď dosiahne šesť percent.

„V praxi to znamená, že ak má niekto hrubú mzdu vo výške tisíc eur, takže ešte minulý rok bolo z tejto mzdy odvádzaných štyri percentá, čo je 40 eur, ale po novom to bude 42,50 eur mesačne," vysvetlil riaditeľ Finančného kompasu Maroš Ovčarik.

„Pokiaľ je správne nastavený dôchodkový fond, tak pri štyridsiatich rokoch sa môžu úspory, aj pri tak maličkej sume, navýšiť až o 5800 eur, čo je už slušná suma," doplnil odborník na financie Slavomír Molnár.


Pre vlastné dobro si preto skontrolujte nielen to, či druhý pilier máte, ale aj to, v akých fondoch sa vám peniaze zhodnocujú. Ak máte nesprávne fondy, reálne si uberáte z výšky svojho budúceho dôchodku.

„Ak sa pozrieme na výkonnosť fondov za minulý rok, najviac zarobili indexové a akciové fondy. Problém ale je, že až 80 percent úspor ľudí v rámci druhého piliera sú uložené práve v dlhopisových fondoch, ktoré zarábajú najmenej," spresnil Ovčarik.

„Pokiaľ je sporiteľ mladý, beriem do 30 rokov, byť jednoznačne v indexových fondoch, kde sa dlhodobo výnos hýbe okolo siedmich percent. Kým pri tých starších ľuďoch doporučujem, keď mám nasporenú určitú sumu peňazí, tak tú nechať v garantovanom fonde, ale nové príspevky presunúť do indexového fondu," dodal Molnár.

Od mája by sa mohlo dostať k úsporám z druhého piliera aj viac ľudí, ktorí sa budú slobodnejšie rozhodovať ako so svojimi peniazmi naložia. Ministerstvo práce má na stole zmenu zákona o vyplácaní dôchodkových úspor.

BRATISLAVA/TV markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Odvody

Dôležité udalosti