Vyučujú v chladničke, nie v škole. Realita jednej zo škôl na východe

Zima v triede.
Zdroj: TV Markíza

Žiaci aj učitelia sú na hodinách naoblekaní. V triedach majú 12 stupňov.

V škole majú zimu ako v chladničke. V Kecerovciach na východe Slovenska sú žiaci aj učitelia počas vyučovania naobliekaní ako na lyžovačke. Inak sa to v triedach vydržať nedá. Starý kotol celú školu nevykúri.

Dnes mali v základnej škole v Kecerovciach skutočne dobrý deň. Za oknami nemrzlo tak, ako minulý týždeň a tak aj teplota v triedach bola o niečo vyššia. Najväčšiu zimu majú v triedach na 2. poschodí, kotol ich jednoducho nestíha vyhriať. Počas mrazov minulý týždeň tu bolo približne 12 stupňov Celzia.

Učiteľka Simona Dubíková bola počas hodiny naobliekaná. Jej aj deťom je v triede zima. „Áno je. Väčšinou bývam aj v bunde, no nemám na výber. Aj deti sedia v bundách. A keď sa pozriete na triedu, preto majú lavice pri radiátore, aby im nebola taká zima."

Riaditeľka problém zdedila po svojom predchodcovi. Vo funkcii je od začiatku školského roka, no kotol poriadne nekúri už osem rokov. Až kruté mrazy nastavili škole zrkadlo.

„Tento kotol je poddimenzovaný pre túto školu a najhoršie to máme na tomto poschodí, čiže na vrchnom poschodí. Sú to väčšinou piatacke, šiestacke triedy, jedna siedmacka," hovorí riaditeľka školy Alena Dávidová.

Deti môžu počas vyučovania ostať v zimných bundách, rovnako majú skrátené vyučovacie hodiny zo 45 na 30 minút. „Skrátili sme vyučovanie, to je jediné čo môžeme urobiť. Školu zatvoriť nemôžeme," dodala riaditeľka.

Škola absolútne nespľňa hygienickú normu. Tá hovorí o tom, aká má byť teplota v triedach. „Zariadenia pre deti a mládež, teda školy, v nich musí byť zabezpečená teplota 20 stupňov Celzia, čo sa týka učební," upozorňuje hovorkyňa Úradu pre verejné zdravotníctvo Zuzana Drobová.

Viac sa dozviete v reportáži redaktora Televíznych novín Dušana Tokarčíka:


KECEROVCE/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kecerovce

Dôležité udalosti