Pozor na snežnú slepotu. Možno trápi aj vás, ani o tom neviete

Aj v zime si treba chrániť oči.
Zdroj: TV Markíza

Nezabúdajte na vaše oči.

Nepríjemné pálenie, rezanie, či zápal. Takto nás môžu v zime potrápiť naše oči. Preto by sme ani v tomto ročnom období nemali zabúdať na slnečné okuliare.

K zime neodmysliteľne patrí sneh. Ten nám však v kombinácii so slnečnými lúčmi môže spôsobiť- snežnú slepotu. „Kryštalické zloženie snehu odráža slnečné lúče, ktoré sa vlastne zvýšene dostavajú do oka a podráždia rohovku a spojovku, " hovorí očná lekárka Veronika Aschmannová. Prejavuje sa začervenaním, slzením, bolesťou aj chvíľkovou stratou zraku.

"Najčastejšie predpisujeme umelé slzy, prípadne očné gély, ktoré rohovku zvlhčia, ochránia a pomôžu teda, aby sa zregenerovala. Celkovo tento problém trošku pretrváva, musíme očakávať, že možno deň dva trošku oči budú citlivé," upozorňuje lekárka.

Zimu si mnohí nevedia predstaviť bez wellnessu. Ani tu by sme nemali zabúdať na naše oči a je dobré mať po ruke očné kvapky. "V saune je veľmi teplý a suchý vzduch, ktorý dráždi oči a zvýšene ich vysušuje. V chlórovanej vode hrozí podráždenie očí takisto a ešte je zvýšené riziko infekcie," hovorí očná lekárka.

Pri tej už treba vyhľadať lekára, ktorý vám predpíše antibiotickú liečbu. Naše oči môžu zle znášať aj prechod zo zimy do teplej vykúrenej miestnosti.

"Čomu sa dá predísť je pocit podráždených alebo začervenaných očí v kanceláriách alebo v interiéry. To je buď použitím takzvaných umelých sĺz alebo použitím takých zvlhčovačov. Mnohí starší si pamätajú také keramické nádoby zavesené na radiátoroch, v ktorých bola naliata voda, ktorá sa odparovala," radí očný lekár Pavol Veselý. Vzduch v miestnosti je tak vlhší a naše oči sú menej zaťažené.

Sledujte reportáž redaktorky Televíznych novín Lucie Hlaváčkovej:


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti