Juraj Široký sa priznal, že vlastní Váhostav

Juraj Široký
Zdroj: TASR

Objavil sa ako jediný vlastník spoločnosti v registri konečných užívateľov výhod na stránke Úradu pre verejné obstarávanie.

Juraj Široký priznal, že je majiteľom spoločnosti Váhostav. Objavil sa ako jediný vlastník  spoločnosti v registri konečných užívateľov výhod na stránke Úradu pre verejné obstarávanie, informovala RTVS. Podnikateľ však doteraz tvrdil, že stavebnú firmu, ktorá dostala viac štátnych zákaziek, nevlastní. „Nie som vlastníkom Váhostavu, ani som nikdy nebol," tvrdil Široký v apríli 2016 podľa Denníka N aj na súde.

Firmy, ktoré obchodujú so štátom, musia po novom zverejňovať konečných užívateľov výhod. K tomu, či Široký v minulosti klamal o tom, že vlastní Váhostav, sa pre RTVS vyjadril hovorca Váhostavu Tomáš Halán: "Tieto dve skutočnosti nie sú v rozpore. V čase, keď pán Široký dal vyhlásenie, bolo pravdivé a vplyv vo Váhostave získal neskôr."

ÚVO potvrdil, že vo veci zverejnených konečných užívateľov výhod vydal pri Váhostave rozhodnutie. Podľa SME a Denníka N mal dostať aj pokutu. Rozhodnutie ešte nie je právoplatné, podrobnosti vrátane výšky pokuty preto nie sú známe. Podľa zákona môže pokuta v takýchto prípadoch dosiahnuť 10.000 až 1 milión eur.


"Je zarážajúce, že z takej inštitúcie, ako je ÚVO, sa informácia o uložení pokuty, ktorá nie je zatiaľ nikde zverejnená, dostane skôr k novinárom ako k samotným účastníkom konania. Rozhodnutie ÚVO nebolo Váhostavu do dnešného dňa doručené a spoločnosť si počká na jeho doručenie. Po vyhodnotení rozhodnutia podnikne prípadné ďalšie kroky," cituje Denník N Halána.

Firma Váhostav rezonovala v médiách v posledných rokoch najmä v súvislosti s reštrukturalizáciou. V tej bolo viacero závažných podozrení. Váhostav dlžil svojim veriteľom 136 miliónov eur. V reštrukturalizácii chcel škrtnúť ich podstatnú časť.

Medzi veriteľmi bolo aj niekoľko schránkových firiem. Šesť schránok s nejasným pozadím a sídlami hlavne na Cypre malo požičať Váhostavu 26 miliónov eur. Juraj Široký sľúbil, že schránky vo veriteľskom výbore vysvetlí, no nikdy ku kauze nepovedal ani slovo.

BRATISLAVA/kacs

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Váhostav

Dôležité udalosti