Nádej pre milióny žien. Českí vedci objavili Achillovu pätu rakoviny prsníka

Ilustračná snímka.
Zdroj: PhotoMediaGroup/shutterstock.com

Liek s názvom MitoTam už má za sebou úspešné laboratórne aj klinické testy.

Českí vedci ešte nikdy neboli tak blízko k lieku na rakovinu prsníka. Po štyroch rokoch výskumu vyvinuli látku, ktorá dokáže úplne zničiť nádorové bunky pri jednej z najagresívnejších foriem tohto ochorenia. Celú štúdiu nájdete tu.

Liek s názvom MitoTam už má za sebou úspešné laboratórne aj klinické testy. Ide o modifikáciu staršieho lieku Tamoxifen, ktorý sa bežne používa na liečenie nádorov prsníka, ale je účinný len voči niektorým druhom karcinómov.

Vedci z výskumného centra BIOCEV vo Vestci neďaleko Prahy zistili, že Achillovou pätou rakovinových buniek sú ich mitochondrie (bunkové elektrárne), ktoré im dodávajú životnú energiu. Nový liek MitoTam, podaný priamo do mitochondrií tieto bunky, dokáže doslova prinútiť k samovražde.

Ako funguje liek?

Opísať, ako presne liek MitoTam funguje, je komplikované. Princíp je však pomerne jednoduchý. Niektoré nádorové bunky sa dajú zničiť tým, že ich otrávite kyslíkom.

V prvej fáze testovania MitoTamu sa bude overovať možná toxicita pre ľudský organizmus. V druhej fáze sa už počíta s testovaním na pacientoch. Predbežné výsledky ukazujú, že MitoTam má veľmi dobrú perspektívu stať sa účinnou protirakovinovou látkou.

PRAHA/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti