Zaplatiť alebo počkať? Situácia okolo preddavkov za elektrinu sa zamotáva

Faktúra za energie
Zdroj: TV Markíza

Dodávatelia energií upozorňujú, že všetky fakturačné doklady doručené odberateľom sú vystavené v súlade s platnou legislatívou.

Zahodiť, zaplatiť, alebo počkať. Čo majú robiť ľudia, ktorým prišli vysoké preddavky za elektrinu od Stredoslovenskej energetiky? Jednoduchá otázka, ale odpoveď je viac ako zložitá. Napriek rôznym vyjadreniam totiž faktom je, že to dnes nikto nevie povedať.

Združenie dodávateľov energií (ZDE) upozorňuje, že všetky fakturačné doklady doručené odberateľom sú vystavené v súlade s platnou legislatívou a platnými cenovými rozhodnutiami. Všetci dodávatelia k 15. januáru distribútorom uhradili zálohové platby v mene odberateľov podľa nových cien pre rok 2017. Uviedol to predseda ZDE Michal Hudec v súvislosti so stredajším (18. 1.) vyhlásením premiéra Roberta Fica (Smer-SD).

Fico po stredajšom rokovaní vlády vyhlásil, že kabinet vyslovil "zásadný politický nesúhlas" s regulačným rámcom v energetike na rok 2017. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) sa teraz podľa neho v rámci tzv. autoremedúry (opravy vlastného rozhodnutia) vráti k distribučným poplatkom za elektrinu a plyn na úroveň roku 2016. "To v praxi znamená, že rok 2017 bude fungovať na základe tých istých podmienok a tých istých kritérií, ako tomu bolo v roku 2016," dodal predseda vlády.


BRATISLAVA/TV Markíza, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Elektráreň

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.