Skončila sa predvolebná kampaň. Aká bola?

Bratislavsý hrad - ilustračná snímka
Zdroj: SITA

Prečítajte si, ako ju hodnotia politológovia.

Dnes o 07.00 h sa skončila predvolebná kampaň pred 1. kolom voľby hlavy štátu. Podľa politológov bola bezobsažná, dosť nudná, ale aj štandardná. 

Ján Baránek

Politický analytik Ján Baránek hodnotí predvolebnú kampaň ako dosť nudnú. "Nelíšila sa od povinných bodov, ktoré má mať. Očakával som konfrontačnejšiu kampaň, aj keď na záver sa tak stalo hlavne okolo Andreja Kisku. Ale oproti tomu, čo sa deje v zahraničí, to bol slabý odvar. Nehovorím, že je to dobré alebo zlé, hodnotím to ako fakt," zdôraznil.

Domnieva, že kandidáti sa mali viac vymedziť jeden voči druhému. "Zo začiatku ich to zvádzalo k tomu, aby sa všetci vymedzili voči Robertovi Ficovi, ale dnes už to nie je len o ľavici a pravici, ale napr. aj o liberáloch a konzervatívcoch. Na záver to urobil Pavol Hrušovský, čo považujem za správne, aj keď mohol nejaké hlasy stratiť," pripustil analytik.

Zdroj: SITA

Za lídra kampane označil Kisku. "Má bilbordy najdlhšie obdobie, ale to je všetko. Jeho líderstvo bolo umelé. Potom sa stal negatívnym lídrom, keď sa prejavilo jeho napojenie na scientologickú cirkev a spochybnili sa jeho aktivity z minulosti," podotkol Baránek.
Ostatní kandidáti podľa jeho slov len oznamujú, že chcú byť prezidentmi pre všetkých občanov a že sú pripravení. "To sú hlúposti, veď pre koho iného ako pre občanov je prezident? Nie je pre stromy či vodné toky a tiež si neviem predstaviť, že by niekto povedal, že je menej pripravený. Boli to neoriginálne floskuly," uviedol.

Baránkovi v celej kampani chýbalo posolstvo, ako má krajina vyzerať na konci funkčného obdobia, teda prezidentská vízia. "Očakával som výraznejšiu a agresívnejšiu kampaň. Slovenskí politici si pestujú legendu neútočenia a nekonfrontačnej kampane. Na ľudí to až tak neplatí, voliči potrebujú 'vidieť krv', korenie celého procesu. Politici si neuvedomujú, že ich umiernený postoj môže vyzerať ako slabosť či nekompetentnosť," dodal.

Juraj Marušiak

Aj politológ Slovenskej akadémie vied Juraj Marušiak zhodnotil kampaň ako veľmi málo obsahovú. Tiež mu chýbala predstava o tom, čo budú kandidáti po zvolení robiť. "Najzaujímavejší bol konflikt o druhé miesto, teda o to, kto bude Ficovým protikandidátom. Zaujímavé tiež bolo, ako sa navzájom vyšachovali pravicoví kandidáti a úplne sa marginalizoval kandidát Ľudovej platformy," povedal.

Grigorij Mesežnikov

Politológ Grigorij Mesežnikov označil kampaň za štandardnú. "Nebola výraznejšie oslovujúca, ako predchádzajúca. V poslednom období však sledujeme úsilie o diskreditáciu Kisku. Je to podobné ako to, čo sa robilo vo voľbách 2009 voči Ivete Radičovej," poznamenal.

Kampaň podľa Mesežnikova ponúkla aj zaujímavé momenty. "Odohrala sa na pozadí zvláštnych trendov v straníckom systéme, keď sa etablované strany oslabujú. Nestraníci sa usilovali profilovať na tom, že ponúkajú alternatívu," povedal.

Mesežnikov si myslí, že v zástupe 14 kandidátov o prezidentský post je niekoľko takých, ktorí postupovali celkom solídne. "Na koľko obstáli, ukáže prvé kolo. Fico mal z titulu svojej funkcie viac príležitostí komunikovať a dosť v tom vyčnieval. Kiska sa zase dosť zviditeľnil masívnou bilbordovou kampaňou," dodal.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti