Máte zlú náladu? Toto jedlo vám ju vylepší

Ilustračná snímka.
Zdroj: shuttertock.com

Ak aj vy trpíte nespavosťou alebo zlou náladou, tieto jedlá vám môžu pomôcť prekonať to.

Každý pozná dni, kedy sa vám nič nechce, nemáte náladu na riešenie problémov a neviete sa poriadne sústrediť. S domnienkou, že dobré jedlo vám pomôže nabudiť sa, idete na obed. Ale nie vždy je tomu tak. Našu náladu ovplyvňuje aj jedlo, ktoré vložíme do úst.

Podľa autorky Rachel Kelly a nutričnej poradkyne Alice Mackintosh, existuje jedlo pre každý druh nálady. Svoje nápady zverejňujú v knihe (The Happy Kitchen: Good Mood Food), píše portál Daily Mail.

Makrela na dobrú náladu

Ryba ako makrela je výborná na mozog. Vďačíme za to dôležitým omega 3 mastným kyselinám a menšiemu obsahu ortute oproti iným rybám ako je napríklad losos alebo tuniak. Tie sú veľmi prospešné pre fungovanie nášho mozgu, ktorý je zložený zo 60 percent tuku. Taktiež pre lepšiu komunikáciu, ako aj podporu výroby chemickej látky neurotransmiter, ktorá ovláda všetko od emócií, cez pamäť, až po sústredenie sa.

Vaječné žĺtka na sústredenie sa

Veľa ľudí sa snaží vaječným žĺtkom vyhýbať, pretože obsahujú veľa tukov. Pravdou však je, že majú na náš mozog veľmi dobrý vplyv. Okrem iného obsahujú cholín, čo je látka, ktorá chráni mozog pred rôznymi zložkami z potravy a pomáha mozgu rýchlejšie komunikovať. Taktiež pomáha budovať naše sústredenie sa a pamäť. Ak chceme vo vajíčku zachovať všetky dôležité látky, je dôležité vajíčko neprevariť, ale zanechať ho trošku v redšej forme.

Sladké zemiaky proti úzkosti

Kto by nemal rád sladké zemiaky. Nielenže sú chutné, dobré pre našu pokožku, ale taktiež obsahujú magnézium a vitamín B6. Sú skvelé, keď ste v strese, alebo máte pocit úzkosti.
Sladké zemiaky obsahujú gama-animomaslovú kyselinu. Tá chýba ľuďom, ktorí trpia pocitami úzkosti.

Huby pre lepší pocit

Aj vy sa zrejme po dni strávenom na slnku cítite lepšie. Ste oddýchnutí a máločo vám pokazí deň. Ak sa takto chcete cítiť aj počas dní, kedy slnko nie je práve na obzore, konzumujte huby. Tie obsahujú ten istý vitamín ako slnko - vitamín D. Taktiež nám pomáha cítiť sa vyrovnane a chráni náš imunitný systém.

Šafran nás robí šťastnými

Tajomstvo na udržanie dobrej nálady spočíva v pridávaní rastlín a korenia do našich receptov. Ak chcete byť vysmiaty od ucha k uchu, používajte šafran. Táto korenina však patrí medzi tie drahšie a každodenné používanie by nás mohlo zruinovať. Dobrou správou je, že aj jej vôňa nám môže pomôcť zlepšiť si náladu.

Biely jogurt proti pocitu choroby

Čím ďalej, tým viac si všímame súvislosť medzi tráviacim systémom a mozgom. Jeden z najlepších príkladov je stres. Často si ani neuvedomujeme, že sme v strese, až kým nám to náš žalúdok nedá pocítiť. Aby sme sa vyhli týmto nepríjemným pocitom, dôležitá je konzumácia bieleho jogurtu. Ten má blahodárne účinky nie len na náš žalúdok, ale pomáha aj proti úzkosti a zlepšuje náladu.

Višne a goji na dobrý spánok

Hormón melatonín, ktorý je zodpovedný za náš spánok, môžeme získať z rôznych zdrojov. Jeden z najúčínnejších spôsobov je konzumácia višní a goji. Ak sa teda potrebujete dobre a kvalitne vyspať, doprajte si zopár višní, či už čerstvých alebo sušených.

Zelená zelenina

Brokolica, špenát, mangold alebo kel. To je len krátky zoznam zelenej zeleniny, ktorá obsahuje kyselinu listovú a magnézium. Magnézium má viacero blahodárnych účinkov. Pomáha nám napríklad zrelaxovať svaly a podporuje nervový systém. Kyselina listová nám pomáha udržiavať hormóny v rovnováhe a podporuje tvorbu hormónov serotonínu a dopamínu. Zelená zelenina okrem iného obsahuje vitamín B.

Ak budete mať niekedy takzvaný deň pod psa, skúste jedno z hore spomenutých jedál, ktoré vám náladu zlepšia a pomôžu aj vášmu zdravotnému stavu.

BRATISLAVA/bh
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti