Najnovšie zistenie vedcov: Žuvačky spôsobujú migrény

Žuvanie žuvačky - ilustračná snímka
Zdroj: shuterstock.com

Dokazuje to najnovší výskum.

Ak trpíte vaše dieťa silným bolesťami hlavy, môže za to žuvačka. Ich stav sa výrazne zlepšil ak prestali pravidelne žuvať žuvačky, zistili izraelskí vedci.

Pre rodičov z toho vyplýva, že túto sladkosť by mali z „jedálnička" svojich detí radšej vynechať. Výskum naznačuje, že žutie žuvačiek prispieva k vysokému percentu výskytu bolestí hlavy aj medzi tínedžermi. Výsledky výskumu uverejnili v odbornom časopise Pediatric Neurology.

Chronické bolesti hlavy, vrátane migrény, mávajú deti a tínedžeri úplne bežne. Takmer 2,5 percentá detí do 12 rokov si pravidelne sťažuje, že ich bolí hlava. A toto percento sa s rastúcim vekom zvyšuje až na 40 percent.

Faktory bolesti hlavy

Až tri štvrtiny detí vo veku 15 rokov bude aj neskôr počas života trpieť silnými a nepríjemnými bolesťami hlavy.

Príčina výskytu týchto bolestí sa pripisuje množstvu faktorov, napríklad stresu, únave, nedostatku spánku, teplu, počítačovým hrám, fajčeniu, vynechávaniu jedál počas dňa a menštruácii.

Výskum, na ktorom sa zúčastnilo  183 detí a tínedžerov do 19 rokov, zamerali na možné väzby medzi žuvaním žuvačiek u tínedžerov a bolesťou hlavy. V

Záhada medzi žuvačkou a bolesťou hlavy

Pacientov rozdelili do štyroch skupín. V prvej deti žuvali denne po hodine, v druhej tri hodiny, v tretej až štyri hodiny a v poslednej mohli žuvať žuvačky viac než šesť hodín. Potom im ich na mesiac a následne podrobne vyšetrili.

Pacientom z prvej skupiny sa zlepšil stav a zmenšili bolesti hlavy. V druhej skupine sa rovnaký výsledok prejavil u 91 percent pacientov, v tretej to bolo 75 percent pacientov a v poslednej skupine došlo k zlepšeniu u 80 percent detí.

Sexy bielizeň za prijateľnú cenu presne pre vás. Kúpte tu

Priama súvislosť medzi žuvaním žuvačiek a bolesťami hlavy je pre odborníkov ešte stále záhadou, ale dve predchádzajúce štúdie už naznačili isté vysvetlenia. Prvá z týchto štúdii preukázala, že dlhodobé žuvanie žuvačiek neúmerne zaťažuje čeľustný kĺb a druhý výskum považuje za príčinu problémov umelé sladidlo aspartam, ktorý sa v nich nachádza.

„Nadmerné žuvanie má pravdepodobne za následok výskyt chronických bolestí hlavy a malo by sa mu v lekárskej literatúre venovať viac pozornosti," uvádza sa v štúdii.

Rok trvajúci výskum vykonali pracovníci Centra pre medicínu v Kfar Saba Dr. Nathan Watemberg, Dr. Manar Matar a Dr. Miki Har-Gil v spolupráci s Dr. Muhammadom Mahajnahom z Centra pre medicínu Hillel Yaffem, píše delet.sk

BRATISLAVA/delet.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.