Kvetinárka, ktorú oslobodil súd, neskrývala po rozsudku radosť

Eva Zámečníková.
Zdroj: TV Markíza

Pôvodne ju odsúdili za objednávku vraždy, dnes už exmanžela, na deväť rokov.

Radikálny zvrat v kauze kvetinárky Evy Zámečnikovej. Z pôvodných deviatich rokov za mrežami je zrazu oslobodzujúci verdikt. Českú podnikateľku obžalovali z objednávky vraždy manžela. Prípad dostal nový rozmer potom, čo sa vlani dostal na Najvyšší súd. Ten odhalil závažné pochybenia vo vyšetrovaní.

Eva Zámečníková - podľa obžaloby si likvidáciu svojho manžela dopredu naplánovala. A na špinavú robotu si najala svojho vtedajšieho kamaráta. Sľúbila mu za to 50-tisíc eur.

"Povedala mi, že ho zaškrtím, že som dosť fyzicky zdatný na to, že Ľudvíka upracem. Hovorím - v poriadku, ako si predstavuješ, tak bude," tvrdí kľúčový svedok Martin Adamkovič.

Motívom vraždy mal byť majetok. Adamkovič ale cúvol a o všetkom informoval políciu, s ktorou začal spolupracovať, na podnikateľku nasadili odposluchy.

V roku 2015 špecializovaný súd poslal Evu Zámečníkovú na deväť rokov za mreže. Odvolala sa a najvyšší súd kauzu vrátil späť do Pezinka.

Spochybnil i viacero dôkazov. Adamkovič totiž na začiatku vystupoval v pozícii agenta, čo náš zákon neumožňuje. Všetky dôkazy, ktoré takto polícia získala tak, ako keby neexistovali. Súd tak pôvodný verdikt musel zásadne skorigovať.

"Špecializovaný trestný súd rešpektujúc právny názor najvyššieho súdu obžalovanú oslobodil, pretože nebolo dokázané, že sa stal skutok, pre ktorý je stíhaná," povedala hovorkyňa súdu Katarína Kudjaková.

Zámečníková, ktorá obchodovala s kvetmi, si rozsudok osobne nevypočula. Údajne sa necítila dobre, našli sme ju ale v aute pred súdom. "Perfektný pocit, oslobodená, je to tak jak to malo byť hneď na začiatku," povedala.

Na otázku, či to bolo vykonštruované zo strany svedka povedala, že keby nie, tak by to takto nedopadlo. "Bolo niekoľko dôvodov. Ktorý z nich je pravdivý, neviem a nebudem to ani skúmať. Na to tu bol súd, aby to preskúmal," reagovala po skončení súdu oslobodená kvetinárka.

Prokurátor v záverečnej reči zdôraznil, že spochybnenie nahrávok popiera dlhoročnú prax, keď mal svedok bežne na sebe technické zariadenie na odpočúvanie a nebol s tým problém.

Podľa zákona ale možno agentov - nepolicajtov nasadiť len pri terorizme a korupcii. "Buď sa zmení prax súdu alebo bude potrebné novelizovať ustanovenie o agentovi, aby aj pri týchto trestných činoch mohol byť tzv. agent z ulice," myslí si dozorujúci prokurátor.

Podľa Zámečnikovej právnika, tento rozsudok nemá malú váhu a považuje ho za predecens, a nový vývoj v slovenskej judikatúre.

Prokurátor s rozhodnutím súdu nesúhlasil a hneď sa odvolal. Kauza tak druhýkrát smeruje na najvyšší súd, ktorý dá za ním definitívnu bodku.


BRATISLAVA/kacs, René Medzihradský

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti