Chcú Američania predať košický U.S. Steel ? Vraj je to iba taktika

US Steel Košice
US Steel Košice Zdroj: TASR

Podľa platnej kolektívnej zmluvy sa tu hromadne prepúšťať nesmie do roku 2020.

Firma to komentovať nechce, no vláda je vraj o všetkom informovaná a aj pripravená uchádzať sa o vlastnícky podiel. Podľa našich zdrojov však môže byť údajný predaj iba dobre premysleným ťahom.

O tom, že košický US Steel je na predaj, sa hovorí už roky - aj šéfovi tamojších odborov to pred časom vedenie potvrdilo.

„Že táto firma je na predaj vždy, záleží od ponuky, ktorá by mohla relatívne prísť," povedal šéf odborov, U.S. Steel Košice Mikuláš Hintoš.

V posledných mesiacoch sa o železiarne mali uchádzať českí, ale aj čínski záujemcovia. Podľa denníka Korzár sa rokovať má už len s čínskym Hesteelom.

Predseda vlády Robert Fico po včerajšom rokovaní kabinetu nepriamo potvrdil, že košický US Steel je na predaj.

„Môžem potvrdiť, že sme informovaní, čo sa deje, priamo od predstaviteľov USS. Ja by som bol najradšej keby spoločnosť USS Steel zostala na Slovensku. Ale opäť, táto firma je plne v rukách zahraničného vlastníka," vyhlásil premiér.


Hovorca U.S. Steel Košice Ján Bača sa k tomu odmietol vyjadriť. Zdroj blízky vedeniu košického podniku fámam o predaji neverí.

„Košická divízia je v rámci celosvetovej korporácie akousi dojnou kravou a tým pádom nie je vhodné z pohľadu Američanov ju predávať, uviedol náš zdroj.

Podľa neho sú reči o predaji len akýmsi divadlom, ktoré súvisí s upevňovaním rokovacej pozície so Slovenskou vládou.

„Všetky tieto tanečky okolo predajov, môžeme považovať len za akési vydieranie slovenskej vlády...len vytĺcť si nejakú pozíciu...získať nejaké výhody," myslí si.

„Nevylučujem ani to, čo sme už niekoľkokrát povedali, že by štát sa možno pokúsil o balík akcií," dodal Fico.

Ak by sa železiarne predsa len predali, podľa platnej kolektívnej zmluvy sa tu hromadne prepúšťať nesmie do roku 2020. Odborári tvrdia, že pred štyrmi rokmi sa tešili, keď sa Američanov podarilo úľavami od vlády v košických oceliarňach udržať.

KOŠICE/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti