"Brloh" mafiánov. Nazreli sme do penziónu, kde sa diali temné veci

"Brloh" mafiánov. Nazreli sme do penziónu, kde sa diali temné veci
Zdroj: TV Markíza

Dnes je z neho akási turistická atrakcia.

Stretávalo sa tam podsvetie. Unášali tam nepohodlných a ukrývali tam vrahov. S tigrami za plotom zariadeniu v Bystrej kedysi nepovedali inak ako penzión černákovcov. Hoci dnes tam už hosťom nič nehrozí, objavili sme tam ešte čosi z neblahých mafiánskych čias.

Toto je penzión, ktorý černákovci získali ešte pred 20-timi rokmi. Pôvodného majiteľa, ktorý už tiež nie je medzi živými, donútili prepísať zariadenie na Andreja Ambróza, jedného z Černákových blízkych ľudí. Odvtedy už zmenil majiteľa viac ráz. Lavice v reštauračnej časti si ešte pamätajú vrahov.

"Toto je odseparovaná časť, ktorá fugovala ako VIP salónik, miestnosť, ktorá bola ozdobená poľovnými trofejami. Zostal tu pôvodný stôl, lustre a je to premaľované, ináč je to všetko tak, ako predtým. Tuna nikdy nikoho nevyrušoval, čašník mal možnosť odsunúť si dvere, obslúžiť chlapov," opísal prevádzkar penziónu Ivan Štulrajter.

Práve tu sa vraj kriminálne živly zdržiavali najčastejšie. Vchádzame do útrob zariadenia. Prevádzkar nám ukazuje kladku, ktorou dvíhali klietku pre tigre.

"Je stále funkčná, teraz je to zazimované...toto sa vytiahlo hore a oni tadiaľto prešli dnu," ukázal prevádzkar.

Práve v tejto miestnosti podľa niektorých informácií mali držať omámeného Vladimíra Bachledu no a údajne veľmi tesne pri ňom sa pohybovali aj Černákove tigre, pretože práve tu mali svoje krmelce.

"Tuná sa diali nejaké presvedčovacie metódy možno. Tá mreža bola obojstranná, tak tigre boli tu a chlapík bol ževraj tu," hovorí Štulrajter.

V tom čase tu bolo približne 20 najsilnejších mužov slovenského podsvetia. Všetci čakali na to, že Bachleda prepíše svoj podiel Tatravagónky na Petra Steinhubela. On im za to ponúkol 20 miliónov slovenských korún.

Od popravy funkcionára prešlo už 20 rokov. Pár kilometrov odtiaľto v lese objavili ľudské pozostatky, ktoré sú vraj jeho. Z vraždy je obvinený Mikuláš Černák.

"Toto je veľmi zaujímavý priestor, lebo z počutia vieme, že tuná sme mali tiež jedného človeka, pán Kromka," opísal prevádzkar priestor pod strechou.


Lojzo Kromka alias Čistič pracoval pre podsvetie ako člen vražedného komanda. Po nezhodách s košickým šéfom Holubom prebehol k černákovcom. A práve v tom čase mal spávať na posteli v podkroví. Teraz si odpykáva doživotie rovnako ako Černák.

Aj v garáži sme objavili čosi z mafiánskych čias. V tomto čiernom kresle vraj rád sedával Mikuláš Černák. Dnes je už len pamätníkom neodpustiteľných zločinov.

Martin bol ešte malý chlapec, keď sa tu mafiáni pohybovali. Na černákove tigre ale vraj nikdy nezabudne. Chodil ich sem obdivovať nielen on, ale aj turisti. Z tých sa dnes stali hostia. Ubytovať sa tu môže takmer 50 ľudí.

"Myslím si, že ich to láka, lebo nie všade, kde oni pôsobili, sa dá dostať, skôr je to taký historický artefakt a taká spomienka a ľudia tu chodia na ten čaj práve preto, aby sa presvedčili či to bolo naozaj tu," hovorí Martin.

Mnohé vraždy nepohodlných z tohto obdobia dodnes nie sú potrestané. Dokonca niektorých priamych aktérov týchto zločinov podľa svedectiev stretávame na ulici. Sú slobodní a bezúhonní občania. No penzión v Bytrej si ich pamätá a rovnako aj ľudia. Keď ho chceli dať vymaľovať, majstri sa vraj vyhovárali na zlú energiu.


 

BYSTRÁ/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Bystrá

Dôležité udalosti