Unikátny objav našich neurochirurgov: Operácie mozgových nádorov budú bezpečnejšie

Operácia mozgu.
Zdroj: TV Markíza

Nezhubné difúzne nádory na mozgu patria medzi najčastejšie tumory, ktoré lekári objavujú u mladých ľudí v produktívnom veku.

Operácie mozgových nádorov sú za každých okolností náročné aj riskantné. Vďaka slovenským neurochirurgom však budú o niečo bezpečnejšie. Našim odborníkom sa totiž podaril unikátny objav, ktorý pacientom predĺži život.

Nezhubné difúzne nádory na mozgu patria medzi najčastejšie tumory, ktoré lekári objavujú u mladých ľudí v produktívnom veku.

„Tieto nádory, bohužiaľ, sa vo všetkých prípadoch zhubne zvrhávajú a menia sa z nízkostupňových nádorov cez nádory anaplastické až po nádory najzhubnejšie," povedal neurochirurg Andrej Šteňo.

Pacienti preto musia pod nôž. Operovať mozog čo najbezpečnejšie je cieľom špičkových odborníkov z celého sveta. No len naši objavili spôsob, ako na mozgu zbadať aj tie najmenšie detaily. Zistili to nečakane, priamo počas operácie.


„Na operačnej sále, my sme nevedeli, že tie cievy, veď bolo publikované, že oni sa nedajú zobraziť, my sme to nečakali.... Vidíme tu niečo, čo tu nemá byť a čo nám pravdepodobne pomôže a to musíme vyskúšať aj nabudúce," opísal zistenie.

Doteraz pri podobných operáciách vznikalo veľmi vysoké riziko ochrnutia pacienta. Vďaka najkvalitnejšiemu zobrazeniu nádorového tkaniva a tomu, že operatér vidí aj tie najmenšie tepny, sa podobné riziká podarilo znížiť.

Cievy v mozgu, ktoré nenasnímajú ani najmodernejšie prístroje, sú tenšie ako 1 mm, no o to dôležitejšie. Pri operáciách hrozilo ich poškodenie aj vznik epileptických záchvatov.

„Pri poškodení takejto tepienky, pacient mohol ostať ochrnutý na pol tela alebo mať trvalú poruchu hybnosti na pol tela," vysvetlil Šteňo.

Základ je, aby pacient nezostal po operácii viac poškodený, ako pred operáciou. Na Slovensku už touto metódou operovali 10tich pacientov. Všetkým sa dodnes darí dobre. Najmodernejším spôsobom sú operácie mozgu pri vedomí, počas ktorých lekári s pacientom komunikujú a sledujú jeho reakcie.

Odstraňovanie nádoru zostáva naďalej náročným a rizikovým úkonom, no pacienti teraz majú nádej na lepšiu prognózu a kvalitnejší život aj po operácii.

Sme opatrní, musíme byť opatrní, musíme mať pochybnosti. Neurochirurg, ktorý o sebe nepochybuje, je nebezpečný. Ale tá radosť je veľká," dodal Šteňo.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mozog

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.