Za diaľnice platíme miliardy, no z ciest prvej triedy sú tankodromy

Ilustračné foto.
Zdroj: TV Markíza

Cesta prvej triedy na Turci je roky známa ako turčiansky tankodrom. Januárové mrazy jej zasadili, zdá sa, poslednú ranu.

Vodiči by si mali dávať pozor, nielen ako, ale aj kadiaľ jazdia. Televízia Markíza má k dispozícii analýzu, podľa ktorej je takmer polovica ciest buď v nevyhovujúcom, alebo v lepšom prípade, havarijnom stave. Mnohé sa nám doslova rozpadli pod kolesami, kým my sme platili miliardy za výstavbu diaľnic.

Cesta prvej triedy na Turci je roky známa ako turčiansky tankodrom. Januárové mrazy jej zasadili, zdá sa, poslednú ranu. Ako je možné, že cestu desaťročia nikto neopravil?

O pár kilometrov južnejšie nechali cestári problém doslova vyhniť. Cesta z Turca na Kremnicu je už uzavretá. Nepustia na ňu žiadne auto.


Minimálne do jesene bude úsek neprejazdný. O havarijnom stave štát pritom vedel od roku 2004, keď cestu podmylo prvý raz. Dva spomínané úseky sú len jedny z mnohých. V nevyhovujúcom a havarijnom stave je u nás skoro polovica všetkých ciest prvej triedy.

Na lacnejšiu opravu a údržbu ciest u nás ide aj v tomto roku len štvrtina výdavkov cestnej správy. A kým napríklad v Česku venujú starostlivosti na štvorcový meter cesty v priemere 2 € a 60 centov. U nás na predchádzanie havarijným stavom nedávame ani polovicu z toho.

V rozpočte ministerstva sa so zmenami v najbližších rokoch ale zatiaľ nepočíta. A my tak budeme ďalej platiť za veľké tendre, no domov jazdiť po rozbitých cestách.

MARTIN/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme údržba

Dôležité udalosti