Káva s mliekom a oriešky na raňajky? Dr. Bukovský tvrdí, že telu neškodia

Šálka kávy
Šálka kávy Zdroj: Shutterstock.com

Podľa neho je do ideálna kombinácia, prečítajte si jeho dôvody prečo.

Raňajky. Základ každého jedla. Stále platí staré známe raňajky zjedz sám, o obed sa podeľ s priateľom a večeru daj nepriateľovi.

Ak sa však chcete zdravo stravovať, nemusíte ich mať hneď anglické. Stačí ak si dáte vločky s ovocím.

V pravidelnej rubrike Telerána Počul(a) som, že ... odpovedá na divácke otázky MUDr. Igor Bukovský. Tentoraz jedného z divákov zaujímalo, či je káva bez alebo s mliekom problém pre tráviaci trakt.

"Mlieko stlmí dráždivý účinok káva na žalúdkovú sliznicu. Arabica má menej kofeínu ako robusta. Zaujímavé je, že viac tmavé pražené kávy majú menej kofeínu a sú menej dráždivé pre žalúdok ako tie menej. Treba však povedať, že mlieko v káve nestlmí vstrebávanie kofeínu, len utlmí dráždivý účinok," vysvetlil.

Ak má niekto problém so žalúdkom, je káva s mliekom ideálna. Dr. Bukovský odporúča pridať si mandľové, nie kravské.

Diváčka sa v šírenom maile sa dozvedela, že ovocie sa má jesť iba na prázdny žalúdok a v žiadnom prípade sa nemá miešať s orieškami. Dôvodom vraj je, že to ma za následok kvasenie, prekyslenie a z toho vzniká rakovina. Bežne raňajkuje ovsené vločky alebo müsli s ovocím a orieškami, chcela počuť či je informácia pravdivá. 

Dr. Bukovský hneď toto tvrdenie poprel. Odporúča pokojne na raňajky zjesť ovocie s vločkami alebo müsli. "Neviem, kde sa berú tieto informácie. Aj ja som sa s nimi stretol. Je to úplne bezproblémová kombinácia," konštatoval. 

Podľa neho neplatí ani pravidlo, že ovocie musíme jesť nalačno. Tvrdí, že existujú ľudia, ktorí keď si ho dajú, môžu dostať kŕče. "A za úplný blud považujem tvrdenie, že to tam začne kvasiť, vznikne prekyslenie a rakovina. Takto to v našom tele vôbec nefunguje," dodal.

Svoje ďalšie otázky posielajte na adresu [email protected] a Dr. Bukovský vám odpovie ďalší štvrtok príp. na webe.

BRATISLAVA/Teleráno, zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.