Najmenej bezpečne sa žije v Košiciach a Trnave. Ktoré mesto je najbezpečnejšie?

Minister vnútra Robert Kaliňák a prezident policajného zboru Tibor Gašpar.
Zdroj: TASR

Počet trestných činov poklesol medziročne o takmer päť percent.

Menej prepadov, menej krádeží, vysoká objasnenosť vrážd. Kriminalita klesla vlani na historicky najlepšie čísla od vzniku samostatného Slovenska. Polícia sa chváli napríklad aj tým že počet bankových lúpeží dnes už rátajú iba na prstoch.

V policajnej mape kriminality sú už tradične tými najčervenšími lokalitami Bratislava, Košice, a okresy Trnava a Prešov.

„Keď chceme označiť že ktoré okresy sú najhoršie na živobytie tak najmenej bezpečne bolo v Košiciach, kde sa stalo 4 500 trestných činov a v Trnave, kde polícia eviduje 3 682 trestných činov," oznámil šéf policajtov Tibor Gašpar.  Najbezpečnejšie bolo v okrese Svidník (424 trestných činov) a Stará Ľubovňa (425 trestných činov).


Bratislavu vidia v najlepšom svetle. Na počet trestných činov ktoré sa v hlavnom meste stali majú policajti najlepšiu objasnenosť prípadov. „Pred desiatimi rokmi mávala 20 percentnú objasnenosť to znamená bol objasnený každý piaty trestný čin ktorý sa stal na území Bratislavy tak v roku 2016 bola objasnenosť cez 40 percent," povedal šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák.

Niektoré európske krajiny majú ale mapu kriminality ešte podrobnejšiu a obyvatelia si vedia online pozrieť, koľko trestných činov sa stalo na ulici, kde si plánujú kúpiť nehnuteľnosť. Slovenské realitky majú vlastný prehľad lokalít a vedia, kde sa byty predávajú najhoršie.

„Napríklad na porovnanie kým v priemere dvojizbový byt stojí okolo 100-tisíc tak v týchto lokalitách sa predáva za 29-tisíc," hovorí Daniela Danihel Rážová z Asociácie realitných maklérov.

Lupiči sa síce stiahli z bánk, no na uliciach kradli takmer rovnako, ako v roku 2015. Bratislava sa chváli dolapením lupiča, ktorý sácal na zem seniorov a kradol im kabelky.

No a po štatistikách prídu na rad opatrenia polícia tvrdí, že v lokalitách s vysokou kriminalitou posilní hliadky.


BRATISLAVA/TV Markíza, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Tibor gašpar

Dôležité udalosti