Klimatológ Faško vysvetlil, čo sa to deje s počasím na Slovensku

Posledné dni pripomínali jar.
Zdroj: TV Markíza

Už dnes v noci príde zmena a plusové teploty opäť vystriedajú mrazy.

Z extrému do extrému. Po mrazivom januári nás cez víkend počasie poriadne prekvapilo. Niekde sa teploty vyšplhali až na 12 stupňov. Opäť ale príde zmena.

Zima, poľadovica, hmla - takto nás poriadne potrápili mrazy. V posledných dňoch sme sa však tešili z počasia, ktoré skôr pripomínalo jar. Najteplejšie sme mali včera na juhozápadnom Slovensku kedy maximálna teplota bola až okolo 12 stupňov. To je skutočne veľmi teplo.

Už dnes v noci príde zmena a plusové teploty opäť vystriedajú mrazy.

„Ochladí sa a to najmä na sever nášho územia. Teplota vzduchu opäť poklesne pod nulu . V tých horských dolinách a kotlinách v tých ďalších dňoch to môže byť -10 až -15 stupňov. V nížinách okolo -5 stupňov," povedal meteorológ Norbert Polčák

„Toto je také obdobie, ktoré zvykne v ročnom vývoji teploty vzduchu existovať. Kedy sa oteplí medzi hlavným vrcholením zimy, ktoré býva obyčajne v období medzi 15 - 25. januárom a potom sekundárnym vrcholením zimy, ktoré býva okolo 10. februára. A v tomto roku sa to celkom pekne podarilo," myslí si klimatológ Pavel Faško.

Na mnohých miestach sa sneh stihol roztopiť, alebo namiesto neho padal dážď. Preto by mali byť v najbližších dňoch opatrní najmä vodiči a chodci.


„Keď prídu mrazy, táto voda bude samozrejme zamŕzať a na takýchto miestach budú hroziť šmykľavé komunikácie," upozorňuje Faško.

Pokojní môžu ostať lyžiari. Oteplenie lyžovačku neohrozilo a už zajtra dokonca na horách nasneží - a to najmä v severných a východných regiónoch.

Ak sa chystáte na svah, aj tu je dobré byť opatrný. "Slnko je už pomerne dosť vysoko nad obzorom. V tlakovej výši bude pomerne veľa slnečných dní, tak budú existovať rozdiely medzi teplotou vzduchu cez deň a v noci. To bude vplývať na kvalitu snehu. Bude taký ťažký," dodal Faško.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Oteplenie

Dôležité udalosti